Google ya da diğer arama motorlarına kayıt neden önemli? - Web Tasarım | Web Tasarımı | Kocaeli Web Tasarım
Türkiye'nin en yaratıcı fikirleri burada..

Çağımızın zorlu , rekabetçi ortamında firmanızın ürünlerinizin Türkiye veya dünya'da tanınıp bilinmesini istiyorsanız sizinde bir web siteye ihtiyacınız var demekdir.

Sizlere daha keyifli web siteleri yaşatmak için çalışmalara aralıksız devam ediyoruz.

marjin.net
E-Posta
Şifre

Google ya da diğer arama motorlarına kayıt neden önemli?

Tarih
29.11.2009
Bu haber 6259 kez okundu.

Gerçekten tebrikler. Bu sayfayı okumak üzere tıkladığınıza göre ne istediğinizi biliyorsunuz. Arama motorları ve Google hakkında bir çok yazı okumuşsunuzdur, ama burada her şeye toplu bir bakış yapacağız, hem de bazı rakamlar vererek.

Ne kadar şık tasarlanmış olursa olsun, eğer web siteniz arama motorlarına kayıtlı değilse inanın hiç bir değer ifade etmez. Web sitenize harcadığınız parayla gidip el ilanı bastırmış olsaydınız belkide daha etkili bir tanıtım yapmış olurdunuz.

Arama motorlarına kayıt olmanın avantajlarını öğrenmeden önce arama motorları hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

Arama motorları aslıda birer web sitesidir. En popülerleri; Google, Yahoo, MSN, Alltheweb Altavista, Lycos, Overture, AskJeeves, AOL, Kanoodle'dır. Bunlar web de yapılan günlük 400 milyon aramanın yaklaşık %93 ünü kapsar. İçlerinde sadece Google ise %60 ını yani yaklaşık 240 milyon aramayı sonuçlandırır. Google'ın Yahoo'ya veritabanı hizmetini verdiğini düşünürsek 2003 yılı için Google'ın payı %85 i bulur.

Kişiler bulmak istedikleri her hangi bir şeyi arama motorlarında sorgularlar.

Çıkan sonuçlardan ilk 10 ya da 20 web sitesini ziyaret edip, işlerine yarayan bilgi ya da ürünleri bu web sitelerden edinirler.

Arama motorlarında aslında telefon rehberlerinden alışık olduğumuz sarı sayfaların web deki versiyonudur. Arama motorları içinde aranan terimle ilgili en yakın sonuçları Google verdiğinden en çok kullanılan arama motoru olmuştur.

Eğer web siteniz ilk 20 site arasında ise bu size bedava reklam ve konunuzla ilgili bir ziyaretçi trafiği sağlar. Bu durumda web siteniz belli bir itina ile hazırlanmışsa bu kişiler tekrar tekrar gelir ve sattığınız ürünleri sizden satın almak üzere girişimde bulunabilirler.

Buna Arama motoru yoluyla pazarlama denilmekte. Arama motorları ise sıralama parametrelerini sık aralıklarla değiştirip, arama motorlarına kayıt uzmanlarının işini zorlaştırmaya çalışırlar.

Web sitenizin arama motorlarına profesyonel anlamda kaydını danışmak için bizi arayınız.

Arama motorları sıralamalarını nasıl oluşturur?

Arama motorları belli parametrelere göre çalışırlar.

Coca Cola'nın formülünden sonra belkide en sıkı saklanan bilgi arama motorlarının web sayfalarını sıralarken kullandığı parametreler olsa gerek. Öncelikle söyleyelim, tüm arama motorlarının sıralama parametreleri birbirinden farklıdır. Bu demektir ki Altavista'da 5. sırada çıkan bir web sayfası MSN'de 28. sırada, Google'da ise 123. sırada listelenebilir.

Örnek verecek olursak Google yirmiye yakın parametreyi değerlendirerek bir web sayfasının aranan terimle ilgisini belirler ve hakettiği sıralamayı verir. Belki biraz tekerleme gibi duracak ama:

Arama motorları, web sitenizin dediğiniz gibi olup olmadığına başka web sitelerinin sizin hakkında söylediklerini de dikkate alarak, sayfalarınızdaki içeriği inceleyerek karar verir.

Bu demektir ki, iyi sıralama alması arzulanan bir web sitesinde resimden çok yazılı içerik olmalıdır. Arama terimleri belli bir oranda sayfalara serpiştirilmeli, başka web siteleriyle link alışverişinde bulunulmalı, v.s.

Web sitenizin arama motorlarına profesyonel anlamda kaydını danışmak için bizi arayınız.

Arama motorlarındaki en önemli parametre hangisidir?
 
Web sayfalarınızı odaklayacağınız arama terimleri en önemli parametredir.Yukarda sayılanları yapmanız çok ziyaretçi çekeceğiniz anlamına gelmez, çünkü bir noktadan sonra sizin sitenizi odaklamak istediğiniz arama terimi seçiminiz de çok önem taşıyor. Örneğin:

İkinci el 1998 model renault megane otomobil satın almak isteyen bir kişinin aşağıdaki terimlerle arama motorlarını sorgulaması muhtemeldir. ikinci el oto 2el oto ikinci el araba satılık oto ikinci el otomobil 2el otomobil 2el araba satılık araba

Peki ya ikinci el renault ya da 2 el reno gibi marka kavramlarının olasılığı nedir? Hatta "1998 renault megane istanbul" olamaz mı?

Sizin kişisel tercihiniz 2 el oto olabilir, ama diğer 10 arama biçimi de internette hayli yaygın. Eğer sayfalarınızı ikinci el oto gibi sadece ikinci ele odaklarsanız belki de satmak istediğiniz "ikinci el 1998 megane" otolarınızı yayınladığınız sayfaya hiç bir arama motoru kaynaklı ziyaretçi alamayacaksınız.

Dahada kötüsü internette satılık "ikinci el 1998 megane" arayan kişiler web sayfalarınıza ulaşma imkanı bulamayacak.

Peki güzel ama siz web sitenizi niçin yaptırdınız? Sadece kendiniz ziyaret edin diye değil herhalde.

Firma web sitenizin arama motorlarına profesyonelce kaydını danışmak için bizi arayınız.
 

DİĞER HABERLER

Yetenekli ekibimiz, Kocaeli'de web tasarım ihtiyaçlarınızı karşılamanızı sağlayacak profesyonel ve özel web sayfaları oluşturmak için sizleri bekliyor.. Marjin.NET Kocaeli'de web tasarım konusunda iddaalı.

Google ve İnternet İnternet denince akla ilk gelen şeylerden biri artık GOOGLE olmaya başladı.

Para kazanmak Türkiye’de genelde anlık zaman modeli şeklinde yapıldığı için uzun vadede para kazanma fikirleri çok ender görülüyor.

1: Web sitesinden beklentiniz nedir? 2: Tasarım süreci 3: Uygulama 4: Kalite testleri 5: Genel optimizasyon 6: İzleme 7: Destek 8: SEO çalışması

Evet ücretsiz alan adları vardır. Bunlar genelde yönlendirme alan adları veya reklam barındıran adlardır

ir web sitesi kurmak istiyorsanız, yayınlamak istediğiniz sayfaların, resimlerin veya dökümanların internet kullanıcıları tarafından erişebileceği bir bilgisayarda durması gerekir.

Website tasarımında kaliteyi öne çıkarmak için görselliğe verilen önem artmış durumda.

Web sitenizin çok daha büyük kitleler tarafından duyulması ve ziyaret edilmesi için en önemli reklam metotlarından biri de Banner reklamcılığıdır.

Arama motorları da aynı şekilde düşünür, çünkü onları yapan da biziz. Bu maddelerin bir web sitesine uyarlanmış halini Web 2.0 içerik yönetim sistemi çözümümüzde bulabilirsiniz.

E-ticarette web site yönetiminde “web site analiz faktörleri” olarak da adlandırılan bir çok konu ve kavram, internet üzerinde isletmenin varlıgını devam ettirmesinde hayati rol oynamaktadır. Bu temel faktörleri asagıdaki gibi sıralamak mümkündür