Dns Önbelleği Temizleme - Web Tasarım | Web Tasarımı | Kocaeli Web Tasarım
Türkiye'nin en yaratıcı fikirleri burada..

Çağımızın zorlu , rekabetçi ortamında firmanızın ürünlerinizin Türkiye veya dünya'da tanınıp bilinmesini istiyorsanız sizinde bir web siteye ihtiyacınız var demekdir.

Sizlere daha keyifli web siteleri yaşatmak için çalışmalara aralıksız devam ediyoruz.

marjin.net
E-Posta
Şifre

Dns Önbelleği Temizleme

Tarih
21.3.2010
Bu haber 18758 kez okundu.

Bilgisayarımızın web tarayıcısına yazdığımız ve gitmek istediğimiz url adresleri DNS sunucusunda sorgulanır. Sorgu doğrulandığında web sitesine ulaşırız. Doğrulanmaz ise sayfa görüntülenemiyor uyarısı ile karşılaşırız. DNS sunucusuna gönderdiğimiz sorguların kaydı bilgisayarımda DNS önbelleği denilen geçici bir hafızada depolanır. Tarayıcımızdan ulaşmak istediğimiz URL adresleri DNS Sunucusunda sorgulanmadan önce DNS önbelleğinde denetlenir. Eğer bilgiler Dns önbelleğinde var ise DNS sunucusuna sorgu gönderilmez ve bu kayıtlar kullanılır. Bu durum bazen sitelerin güncel hallerini görmemizi engeller. Çünkü DNS önbelleğimizde site ile ilgili kayıtlar eski olabilir. DNS önbelleğini temizleyerek bu negatif durumu ortadan kaldırabilirsiniz. Bu durum nedeniyle internet bağlantınız yavaşlayabilir ya da ağımız internete bağlı olduğu halde diğer istemci bilgisayarlara bağlantı kuramayabilir. Bu durumda ağ bağdaştırıcısını onararak işlemi düzeltmeyi denersiniz ancak bazı durumlarda dns önbelleği temizlenemiyor şeklinde bir hata ile karşılaşabilirsiniz.
 
Bu problemin çözümü için 2 yöntem uygulayabilirsiniz ;
- Öncelikle dos komut isteminde ipconfig /flushdns komutu uygulayarak dns önbelleğinizi temizleyebilirsiniz.
- Diğer çözüm olarak ise başlat > çalıştır > bölümüne services.msc yazarak sistem hizmetleri menusunu açıyoruz. Harf sıralamasına göre sağ tarafta yer alan başlangıç hizmetleri içerisinden Dns istemcisini iki kez tıklıyoruz. Bu hizmeti önce durdurup daha sonra tekrar çalıştırıyoruz. Probleminiz böylece çözülmüş oluyor.

DNS Microsoft Windows altında Önbellekleme Kapatma

If you experience frequent issues with DNS caching under Microsoft Windows, you can disable client-side DNS caching with either of these two commands: Eğer DNS Microsoft Windows altında önbellekleme ile sık sık sorunlar yaşıyorsanız, devre dışı bırakmak istemci tarafı DNS bu iki komut ile önbelleğe olabilir:

net stop dnscache

sc servername stop dnscache

This will disable DNS caching until the next reboot. Bu devre dışı DNS önbellekleme önümüzdeki reboot kadar. To make the change permanent, use the Service Controller tool or the Services tool to set the DNS Client service startup type to Disabled. değişimin kalıcı, Engelliler için başlangıç türünü DNS İstemci hizmeti ayarlamak için Hizmet Denetleyicisi aracını veya Hizmetler aracını kullanarak yapmak. You can permanently disable DNS Client by following the below steps: Sen-ebilmek perma sakatlar DNS Client adımları aşağıdaki adımları takip ederek:

  • Goto Start and click on Run . Goto Başlat ve Çalıştır'ı tıklayın.
  • Type Services.msc in the Run command box. Services.msc yazın kutusuna koşmak buyurmak.
  • A window listing all the services will popup. Bir pencere açılır tüm hizmetlerin listesi. Search for a service called DNS Client. Arama Müşteri için DNS servisi aradı.
  • Double click on the listed DNS Client service and click Stop. Similarly, you can restart it by clicking Start. Durdur'u tıklatın ve Çift tıklayın listelenen DNS İstemci hizmeti. Benzer şekilde, Start tıklayarak yeniden başlatabilirsiniz.

Tuning DNS Caching under Microsoft Windows Tuning DNS Önbellek Microsoft altında Windows

You can modify the behavior of the Microsoft Windows DNS caching algorithm by setting two registry entries in the HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Dnscache\Parameters registry key. Sen HKEY_LOCAL_MACHINE \ SYSTEM CurrentControlSet \ Services \ Dnscache \ Parameters kayıt defteri anahtarında iki kayıt defteri girdileri ayarlayarak algoritması önbellekleme DNS Microsoft Windows davranışını değiştirebilir.

The MaxCacheTtl represents the maximum time that the results of a DNS lookup will be cached. MaxCacheTtl maksimum kez bir DNS arama sonuçlarını önbelleğe alınmış olacaktır temsil eder. The default value is 86,400 seconds. Varsayılan değeri 86.400 saniyedir. If you set this value to 1, DNS entries will only be cashed for a single second. 1 olarak bu değere ayarlarsanız, DNS kayıtları tek bir saniye için paraya olacaktır.

MaxNegativeCacheTtl represents the maximim time that the results of a failed DNS lookup will be cached. MaxNegativeCacheTtl maximim kez başarısız bir DNS arama sonuçları önbelleğe alınmış olacaktır temsil eder. The default value is 900 seconds. Varsayılan değer 900 saniyedir. If you set this value to 0, failed DNS lookups will not be cached. Eğer bu değeri 0 olarak ayarlarsanız, önbelleğe alınmayacaktır DNS aramalarını başarısız oldu.

Flush DNS in Mac OSX Mac OSX in Flush DNS

In Mac OSX Leopard, you can use the command dscacheutil -flushcache to flush the DNS resolver cache: Leopar olarak Mac OSX, önbellek çözümleyicisi flushcache için floş DNS-dscacheutil kullanan komut:

bash-2.05a$ dscacheutil -flushcache

In Mac OSX versions 10.5.1 and before, the command lookupd -flushcache performed the same task: daha önce de Mac OSX 10.5.1 ve sürümleri, komut lookupd-flushcache görev yapılan aynı:

bash-2.05a$ lookupd -flushcache

Flush DNS in Linux Linux Flush DNS

In Linux, the nscd daemon manages the DNS cache. Linux, nscd daemon DNS cache yönetir. To flush the DNS cache, restart the nscd daemon. DNS önbelleği boşaltıp, nscd cini yeniden başlatın. To restart the nscd daemon, use the command ` /etc/init.d/nscd restart `. , Nscd için dinlenme daemon `komutunu kullanarak / etc / init.d / nscd dinlenme`.

 

DİĞER HABERLER

Yetenekli ekibimiz, Kocaeli'de web tasarım ihtiyaçlarınızı karşılamanızı sağlayacak profesyonel ve özel web sayfaları oluşturmak için sizleri bekliyor.. Marjin.NET Kocaeli'de web tasarım konusunda iddaalı.

Google ve İnternet İnternet denince akla ilk gelen şeylerden biri artık GOOGLE olmaya başladı.

Para kazanmak Türkiye’de genelde anlık zaman modeli şeklinde yapıldığı için uzun vadede para kazanma fikirleri çok ender görülüyor.

1: Web sitesinden beklentiniz nedir? 2: Tasarım süreci 3: Uygulama 4: Kalite testleri 5: Genel optimizasyon 6: İzleme 7: Destek 8: SEO çalışması

Evet ücretsiz alan adları vardır. Bunlar genelde yönlendirme alan adları veya reklam barındıran adlardır

ir web sitesi kurmak istiyorsanız, yayınlamak istediğiniz sayfaların, resimlerin veya dökümanların internet kullanıcıları tarafından erişebileceği bir bilgisayarda durması gerekir.

Website tasarımında kaliteyi öne çıkarmak için görselliğe verilen önem artmış durumda.

Web sitenizin çok daha büyük kitleler tarafından duyulması ve ziyaret edilmesi için en önemli reklam metotlarından biri de Banner reklamcılığıdır.

Arama motorları da aynı şekilde düşünür, çünkü onları yapan da biziz. Bu maddelerin bir web sitesine uyarlanmış halini Web 2.0 içerik yönetim sistemi çözümümüzde bulabilirsiniz.

E-ticarette web site yönetiminde “web site analiz faktörleri” olarak da adlandırılan bir çok konu ve kavram, internet üzerinde isletmenin varlıgını devam ettirmesinde hayati rol oynamaktadır. Bu temel faktörleri asagıdaki gibi sıralamak mümkündür