İyi bir alan adı nasıl olmalıdır ? - Web Tasarım | Web Tasarımı | Kocaeli Web Tasarım
Türkiye'nin en yaratıcı fikirleri burada..

Çağımızın zorlu , rekabetçi ortamında firmanızın ürünlerinizin Türkiye veya dünya'da tanınıp bilinmesini istiyorsanız sizinde bir web siteye ihtiyacınız var demekdir.

Sizlere daha keyifli web siteleri yaşatmak için çalışmalara aralıksız devam ediyoruz.

marjin.net
E-Posta
Şifre

İyi bir alan adı nasıl olmalıdır ?

Tarih
9.4.2010
Bu haber 6883 kez okundu.

Gerçek dünya ile kıyaslarsanız, internet siteniz sizin sanal dünyadaki mekanınız, bazen mağazanızdır. İnsanlar gerçek dünyada size ulaşmak için nasıl bir adrese ihtiyaç duyuyorlarsa, alan adı da (domain) sizin sanal dünyadaki adresinizdir. Ücra köşelerdeki mekanlara ulaşmak nasıl zorsa, internette de iyi bir alan adına sahip değilseniz bulunmanız zorlaşır. İşte bu nedenle sanal dünyada iyi bir adrese sahip olmanız önemlidir. Peki ya iyi bir alan adı nasıl olmalıdır?

İyi bir alan adı hatırlanabilir olmalıdır. Ziyaretçilerinizin aklında kolayca yer edici olabilmelidir. Çünkü ziyaretçiler alan adını ezberlemeyi pek sevmez. İnsan hafızası kendisine değişik gelen ya da duygusal yoğunluk yaşatan şeyleri (Örn. komik/kızdırıcı/üzücü vb.)  daha kolay yakalar. Internet sitenizi ziyaret edenler için ilgi çekici bir isim olmalıdır. Alan adı diğerlerinden farklı ve özel olmalıdır.

İyi bir alan adı kısa olmalıdır. Alan adı 10 harften daha fazla olmamalıdır. Böylece hem hatırlaması, hem de hecelemesi kolay olacaktır. Kısa olması yanlış yazılmasını da büyük ölçüde önleyecektir. Kısa isimler her zaman tutulur.  (www.google.com)

İyi bir alan adı global bir isim olmalıdır. Çünkü tüm dünyadan çok farklı insanlara hitap ettiğinizi düşünmelisiniz. Sadece kendi ülkenize yönelik bir siteniz varsa bile, ülkenizin her bölgesinden farklı kesimlerin anlayabileceği bir isim çekici olacaktır. (www.amazon.com).

İyi bir alan adı kulağa hoş gelmelidir. Öncelikle telaffuzu kolay olmalıdır. Böylece hatırlaması da kolay olur. Ünlü alan adlarını düşünün, çoğu kulağa hoş gelen, telaffuzu kolay ve sıra dışı ifadelerden oluşmaktadır. (hepsiburada.com,  gittigidiyor.com, facebook.com vb.).

İyi bir alan adı tanımlayıcı olmalıdır. Alan adı web sitenin amacını yansıtabilmelidir. Bir ziyaretçi sadece alan adına bakarak internet sitesinin içeriğini tahmin edebilmelidir.  En azından site hakkında belli bir fikre sahip olabilmelidir.

İyi bir alan adı site faaliyetlerine uygun kelimeleri içermelidir. Sitenin ya da şirketin faaliyetleri içinde yer alan kelimelerden iyi bir kombinasyon oluşturmak gerekmektedir. Bu aynı zamanda arama motorlarında daha kolay bulunmanıza yardımcı olur. Ama bunu yaparken unutulması zor, hatırlanması kolay bir tınıya sahip olmasını sağlamak önemlidir.

Bu özelliklerin hepsini aynı alan adında yakalayabilmek zor. Ancak ne kadarını sağlayabilirseniz o kadar başarılı bir alan adı bulmuşsunuz demektir. Hepsinden önemlisi alan adınızın içinize sinmesi. Eğer içinize sinen, sizin de sevdiğiniz bir alan adına sahip iseniz pazarlamanız daha coşkulu olur.

 

DİĞER HABERLER

Yetenekli ekibimiz, Kocaeli'de web tasarım ihtiyaçlarınızı karşılamanızı sağlayacak profesyonel ve özel web sayfaları oluşturmak için sizleri bekliyor.. Marjin.NET Kocaeli'de web tasarım konusunda iddaalı.

Google ve İnternet İnternet denince akla ilk gelen şeylerden biri artık GOOGLE olmaya başladı.

Para kazanmak Türkiye’de genelde anlık zaman modeli şeklinde yapıldığı için uzun vadede para kazanma fikirleri çok ender görülüyor.

1: Web sitesinden beklentiniz nedir? 2: Tasarım süreci 3: Uygulama 4: Kalite testleri 5: Genel optimizasyon 6: İzleme 7: Destek 8: SEO çalışması

Evet ücretsiz alan adları vardır. Bunlar genelde yönlendirme alan adları veya reklam barındıran adlardır

ir web sitesi kurmak istiyorsanız, yayınlamak istediğiniz sayfaların, resimlerin veya dökümanların internet kullanıcıları tarafından erişebileceği bir bilgisayarda durması gerekir.

Website tasarımında kaliteyi öne çıkarmak için görselliğe verilen önem artmış durumda.

Web sitenizin çok daha büyük kitleler tarafından duyulması ve ziyaret edilmesi için en önemli reklam metotlarından biri de Banner reklamcılığıdır.

Arama motorları da aynı şekilde düşünür, çünkü onları yapan da biziz. Bu maddelerin bir web sitesine uyarlanmış halini Web 2.0 içerik yönetim sistemi çözümümüzde bulabilirsiniz.

E-ticarette web site yönetiminde “web site analiz faktörleri” olarak da adlandırılan bir çok konu ve kavram, internet üzerinde isletmenin varlıgını devam ettirmesinde hayati rol oynamaktadır. Bu temel faktörleri asagıdaki gibi sıralamak mümkündür