ALAN ADI ( DOMAIN ) KİME AİT ? - Web Tasarım | Web Tasarımı | Kocaeli Web Tasarım
Türkiye'nin en yaratıcı fikirleri burada..

Çağımızın zorlu , rekabetçi ortamında firmanızın ürünlerinizin Türkiye veya dünya'da tanınıp bilinmesini istiyorsanız sizinde bir web siteye ihtiyacınız var demekdir.

Sizlere daha keyifli web siteleri yaşatmak için çalışmalara aralıksız devam ediyoruz.

marjin.net
E-Posta
Şifre

ALAN ADI ( DOMAIN ) KİME AİT ?

Tarih
26.2.2019
Bu haber 8257 kez okundu.

ALAN ADI KİME AİT

Alan adı almak istediniz; ancak müsait değil , alınmış, register edilmiş, alınamaz gibi metinlerle alan adının daha önce alındığını fark ettiniz. Peki bu alan adını kim aldı, ne zaman aldı, alan kişinin telefon veya adres bilgileri. Alan adı sahibinin email adresleri gibi bilgilere ulaşmak istiyorsunuz. Yukarıda yazdığımız bilgiler whois sorgusu ile öğrenilebilir.

En kolay yöntemler:

1. Diyelim ki alan adı www.alanadi.com olsun. Hemen bir internet explorer açar ve www.alanadi.com yazarsınız. Bir site açılırsa sitenin iletişim bilgilerinden whois bilgilerine ulaşmış olursunuz. Yayındaki sitenin alan adını alan gerçek kişinin, bilgisayar firmasının ve ya aracı kişinin bilgilerine ulaşmak isterseniz ya da YAYINDA BİR İNTERNET SİTESİ YOKSA.

2. Alan adını alıp bir websitesi yaptırmayabilirsiniz. İleride websitesi yaptırmak ya da satmak amacıyla bir alan adı satın alabilirsiniz. Aynen bu mantıkla baktığınız alan adı müsait olmadığı halde yayında da bir web sitesi bulamayabilirsiniz. İşte tam da bu nokta da gerçek whois sorgulaması başlar.

WHOIS SORGULAMA

(com,net, edu vs. uzantıları için)

Üstteki altı çizgili whois sorgulama linkini tıklayarak .com, .net, .edu uzantılı alan adlarına ait alan adı sahibi, ns server veya domain bilgilerine ulaşabilirsiniz. Açılan sayfada "whois search" in altındaki kutuya alan adını yazın. Örnek marjin ve öğrenmek istediğiniz uzantıyı seçiniz.

Daha sonra sorgulama türünü seçin. Sorgulama türleri:

* Domain: Alan adı hakkında bilgi verir. Ne zaman ilk alınmış, hangi tarihte en son uzatılmış, bu alan adını register eden üst firma adı gibi bilgilere ulaşırsınız.
* Registrar: Alan adını satın alan kişiye ait bilgiler. İletişim bilgileri, ad soyad vs. .com, .net gibi tr ile bitmeyen uzantılarda alan adı ilk alan kişiye aittir. Bu sistemler otomasyonla çalıştığı için, sistemde kayıtlı admin email adresi kiminse alan adı üzerindeki tüm haklar da ona aittir.

Biz tüm alan adı işlemlerinde müşterilerimize alan adını belirterek fatura kesmekteyiz. Bu resmi olarak bağlayıcı bir süreçtir. Bu sebeple alan adını satın aldığınız firmadan adınıza kesilmiş fatura içinde "alanadi.com alan adı " şeklinde ibare geçmesine özen gösteriniz.

Bir diğer durum da alan adını alan kişi isterse kendi bilgilerini saklayabilir. Böyle alınmış alan adlarında whois sorgusu yaparak bir bilgiye ulaşamazsınız.

com.tr Alan Adı Kime Ait

com.tr veya org.tr alan adları alınırken evrak gereklidir. com.tr için marka tescili veya ticari sicil gazete kopyası fakslanmaktadır. Ayrıca şirketteki yetkili kişinin kaşe ve imzası kullanılmaktadır. Benzeri org.tr alan adları için dernek tüzüğü veya vakıf senedi fakslanmakta. Dolayısıyla com.tr alan adlarını nerden veya hangi aracı kurumdan alırsanız alın, alan adları evrakları fakslanan şirket, dernek veya vakfa aittir.

Hangi şirkete veya derneğe ait

Eğer varsa web sitelerini inceleyebilir ya da com.tr sorgulama ekranından kontrol edebilirsiniz.

DİĞER HABERLER

Yetenekli ekibimiz, Kocaeli'de web tasarım ihtiyaçlarınızı karşılamanızı sağlayacak profesyonel ve özel web sayfaları oluşturmak için sizleri bekliyor.. Marjin.NET Kocaeli'de web tasarım konusunda iddaalı.

Google ve İnternet İnternet denince akla ilk gelen şeylerden biri artık GOOGLE olmaya başladı.

Para kazanmak Türkiye’de genelde anlık zaman modeli şeklinde yapıldığı için uzun vadede para kazanma fikirleri çok ender görülüyor.

1: Web sitesinden beklentiniz nedir? 2: Tasarım süreci 3: Uygulama 4: Kalite testleri 5: Genel optimizasyon 6: İzleme 7: Destek 8: SEO çalışması

Evet ücretsiz alan adları vardır. Bunlar genelde yönlendirme alan adları veya reklam barındıran adlardır

ir web sitesi kurmak istiyorsanız, yayınlamak istediğiniz sayfaların, resimlerin veya dökümanların internet kullanıcıları tarafından erişebileceği bir bilgisayarda durması gerekir.

Website tasarımında kaliteyi öne çıkarmak için görselliğe verilen önem artmış durumda.

Web sitenizin çok daha büyük kitleler tarafından duyulması ve ziyaret edilmesi için en önemli reklam metotlarından biri de Banner reklamcılığıdır.

Arama motorları da aynı şekilde düşünür, çünkü onları yapan da biziz. Bu maddelerin bir web sitesine uyarlanmış halini Web 2.0 içerik yönetim sistemi çözümümüzde bulabilirsiniz.

E-ticarette web site yönetiminde “web site analiz faktörleri” olarak da adlandırılan bir çok konu ve kavram, internet üzerinde isletmenin varlıgını devam ettirmesinde hayati rol oynamaktadır. Bu temel faktörleri asagıdaki gibi sıralamak mümkündür