İnternet Sitesi Kurmak - Web Tasarım | Web Tasarımı | Kocaeli Web Tasarım
Türkiye'nin en yaratıcı fikirleri burada..

Çağımızın zorlu , rekabetçi ortamında firmanızın ürünlerinizin Türkiye veya dünya'da tanınıp bilinmesini istiyorsanız sizinde bir web siteye ihtiyacınız var demekdir.

Sizlere daha keyifli web siteleri yaşatmak için çalışmalara aralıksız devam ediyoruz.

marjin.net
E-Posta
Şifre

İnternet Sitesi Kurmak

Tarih
13.05.2010
Bu haber 8303 kez okundu.

İnternet sitesi kurma 3 basit aşamadan oluşur. İlk aşamada alan adınızı almanız gerekmektedir. Alan adınız sadece internet adresiniz değil aynı zamanda internet üzerindeki markanız olacaktır. Daha sonra müşterilerinizle online iletişim kurmanız için gerekli olan e-posta adresini belirlemeniz gerekecektir. Son olarakta sitenizi barındıracak yeri seçmeye gelecek. Bu kılavuz ile doğru barındırma servisini seçebilecek ve bilmeniz gerekenleri öğreneceksiniz.

1 - Alan Adı Edinmek

Öncelikle firmanızın yada işinizin adını çok iyi değerlendirmelisiniz. İyi bir isim tercihi sitenizin milyonlarca site arasında hatırlanılmasını ve anlaşılmasını sağlamalıdır.

2 - E-Posta Adresi Almak

Internet’teki en etkin iletişim araçlarından birisi e-postadır. Internet üzerinden ticaret yapacaksanız e-posta adresinizin olması çok önemlidir. Tüm dünyadan gelebilecek müşterilerinizle sadece bir tık’la anında iletişim kurabilirsiniz. Artık birçok firmada çalışanlara verilen kartvizitler yada ilgili tüm yazışmalarda telefon ve faks numarası gibi e-posta adresi de yer almaktadır. E-posta adresinin olması ayrıca firmaya her an erişilebileceği yönünde güven duygusu vermektedir. E-posta adreslerine örnek: bilgi@marjin.net Eğer bir internet servis sağlayıcı ile çalışıyorsanız alan adı ya da barındırma hizmeti aldığınızda size bir ya da daha fazla e-posta adresi vermektedirler.

a) E-Posta Yazılımları
Web mail ve Post Office Protocol (POP) mail bilinen en popüler e-posta formlarıdır. Web mail size dünyanın her yerinden internet erişimi sayesinde e-postanızı okuma şansı verir. Tek ihtiyacınız olan bir web tarayıcı(Internet Explorer, Firefox vb.) ve internet erişimidir. (TTNet vb.) POP mail bilgisayarınızdaki bir yazılım aracılığı ile (Microsoft Outlook, Mozilla Thunderbird, Gmail vb.) e-postalarınızın bilgisayarınıza indirilmesi sonucunda okunabimesini sağlarken sadece web tabanlı e-posta adresi de alabilirsiniz. (Hotmail, Yahoo, Gmail vb.)

b) E-Posta Yönlendirme
E-posta adresinizi başka bir e-posta adresine yönlendirebilirsiniz. Ancak bu fonksiyona sahip olup olmadığınızı internet servis sağlayıcınıza sormalısınız. Şu anda büyük ihtimalle bedava verilen e-posta servislerinden birine de üyesinizdir. Internet üzerinden ticaret’e başlamadan önce kullandığınız bu e-posta adresinizi artık internet mağazanız ile birlikte aldığınız alan adı ile ürettirdiğiniz e-posta adresinize yönlendirmelisiniz.

c) E-Posta Listeleri
List server’lar(Ör. Yahoo Groups), tek bir e-posta adresine gönderilen e-postayı yüzlerce e-posta adresine yönlendiren uygulamalardır. Birçok e-posta yazılımı basit olarak bu özelliğe sahiptir. Bu tip uygulamaların tehlikesi izin almadan yapacağınız gönderimler sonucunda oluşabilecek memnuniyetsizliklerdir. Bu yüzden bu tip bir uygulama yapmadan önce mesajınızın gideceği kitlenin bundan rahatsız olup olmayacağını anlamanız yani izinli pazarlama yapma yapmanız önemlidir. Yukarıda da söylediğimiz gibi bu tip servislere örnek olarak www.yahoogroups.com örnek olarak verilebilir. Bu adrese girip kendi alanınız ile ilgili bir kelime ile arama yaparak bu konudaki grupları bulabilir ve üye olabilirsiniz. Eğer sitenizden ziyaretçilerinizin ya da üyelerinizin e-posta adreslerini toplayıp onlara pazarlama amaçlı e-postalar gönderecekseniz, öncelikle www.antispam.com sitesinden izinsiz e-posta gönderimi ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Eğer size e-posta listeleri satılmaya çalışılırsa bu listelerde yer alanların gerçekten mesaj almayı isteyip istemediklerinden emin olmalısınız.

3 - Barındırma (Hosting) Seçimi

Eğer internet üzerinden ticaret yapacaksanız sitenizi barındıracak bir yere ihtiyacınız var demektir. Bu bölümde barındırmanın ne olduğu ve seçerken nelere dikkat edilebileceği konusunda bilgiler bulacaksınız.

a) Barındırma (Hosting) Nedir?

Firmanızın kendi web sunucusu olmadığı sürece internet mağazanızı bir barındırma şirketinde tutmanız gerekmektedir. Web host, kendi makinesinde sizin siteniz için bir yer ayırarak bu alanı size kiralayan firma demektir. Web Host’un dikkatli seçilmesi; sitenizin yavaş gelmesi, sayfaların gelmemesi ya da bazı uygulamaların çalışmaması gibi sorunlar yaşamamak için önemlidir. Sizin işinize etkisi açısından ise tekrar gelmeyen ziyaretçi ve müşteri kaybı anlamına gelmektedir.

b) Nasıl Seçilir?

Web Host seçimi yaparken aşağıdaki konularda dikkatli olmalısınız:

- ISP yada dedicated Web host mudur?
Birçok Internet Servis Sağlayıcı (ISP) ve ayrılmış Web host’ları barındırma hizmeti sunmaktadır. Peki ama hangisi seçilmeli? Birçok ISP barındırma dışında servisler de sunmaktadır ve bu ürünleri barındırma hizmeti ile birlikte paketleyerek satmaya çalışmaktadırlar.. Buna internet erişimi, e-posta servisi örnek verilebilir. Web host’lar ise ek servis olmadan sadece barındırma hizmeti verirler. Bunun avantajı ISP’lerde farklı uygulanmalardan kaynaklanan trafik sıkıntısının, burada yaşanmacak olmasıdır. Yani başka uygulamalar internet sitenize erişimde performans kaybı yaratmayacaktır.

- İşletim sistemi nedir?
İşletim sistemleri Unix ya da .NET olmalıdır. Eğer internet mağazanızda dinamik uygulamalara yer verecekseniz bu uygulamalara hangi işletim sisteminin daha uygun olacağını araştırmalısınız.

- Alışveriş yazılımına sahip midir?
Bazı barındırma hizmeti veren firmalar alışveriş yazılımlarını da kullanıma açarlar. Sitenizin kurulmasında yardımcı olurlar, sanal pos ayarlamaları konusunda destek verirler ve bunun içinde ek bir ücret talep edebilirler. Eğer kendi yazılımınızla bir internet mağazası oluşturuyor iseniz, bu yazılımın barındırma şirketiniz tarafından desteklenip desteklenmediğini öğrenmelisiniz.

- Ne kadar alan tahsis edecektir?
Ortalama bir web sayfasının 100 kb olduğunu kabul edersek 10MB’lık bir alanda 100 web sayfası barındırılabilir. Eğer sitenizde daha gelişmiş teknolojiler kullanılıyorsa (Shockwave Flash, Real Audio, Quicktime Video vb.) daha fazla alana ihtiyacınız olacak demektir.

- Trafik limitleri nelerdir?
Barındırma şirketine ödeyeceğiniz fiyatın ne kadarlık bir trafik için olduğunu sormalısınız. Eğer siteniz çok başarılı olursa gelecek olan yoğun trafik sebebiyle ödeyeceğiniz ücret artabilecektir.

- Erişim hızı nedir?
Bandwidth bir zaman diliminde transfer olan veri miktarıdır. Firmanın kaç Mbit’lik bir hız taşıdığını sorgulamalısınız.

- Güvenlik ve Güvenilirlik
Web Host’unuzun hacker’ları sistemden uzak tutacak aktiviteleri yaptığından emin olun. Eğer müşterilerinizden kredi kartları ile ödemelerini yapmalarını isteyecekseniz hosting(barındırma) firmanızın SSL yada 3D Secure gibi sistemlere uygunluğunu sorgulayınız.

- Yardım ve Destek
Bu hizmet firmadan firmaya farklılık göstermektedir. Eğer birşeyler ters giderse nasıl bir önlem alacaklarını, hatayı nasıl gidereceklerini ve acil durumlarda telefon ya da çalışan açısından nasıl destek verebileceklerini değerlendiriniz. Öte yandan veritabanı gibi sistemlerin güncellenmesi durumunda verecekleri destekleri de sorgulamalısınız.

- Ekstralar
Hosting firmasının vaad ettiği ekstra hizmetleri değerlendirin. Örneğin satış, pazarlama desteği, tasarım yardımı, mağaza yazılımı, üyelik sistemi ve raporlama bu ekstralar arasında sayılabilir.

- Maliyet
Parasal açıdan aşağıdaki soruların mutlaka yanıtlanması ve alterantifler arasında karşılaştırmalar yapılması gerekir: - Aylık ücret?
- Minimum üyelik periyodu var mıdır?
- Aylık üyelik siteyi yapma ve geliştirme çalışmalarınıda içermekte midir?
- Ekstra web alanı için ne kadar ödenecektir?
- Daha hızlı erişim için ekstra ücret istenmekte midir?
- İlk üyelik peşinatı ya da bedeli var mıdır?

- Site Haritası Hazırlama

Artık müşterilerinize ne tip öneriler getirebileceğinizi, hangi ürünleri sunacağınızı ve ilgili operasyonları belirlemiş durumdasınız. Bu durumda sitenizde nelerin yer alacağını belirlememiz gerekir. Örneğin: Zorunlu Olanlar: Şirket tanıtımı, ürün/servis açıklamaları, fiyatlar, teslimat-iade ve itiraz şartları, geri besleme formu, Visa-Mastercard logoları Tercihe Bağlı: Personel bilgileri, ürün/servis ile ilgili ekstra link yada görseller, rakip analizi yada ürün karşılaştırması İdeal Olan: Örnek hikayeler, basın duyuruları, müşteri anketi, oyun(lar) Önceliklerinizi belirledikten sonra site içi navigasyonun nasıl olacağına yani içeriğin nasıl yerleştirileceğine ve farklı sayfalar arasında ne tip bağlantılar kurulması gerektiğine karar verin.

4 - Web Tasarım

Şu anda biraz araştırma yapmış, neyi yapmak isteyip istemediğiniz bir noktaya gelmiş olmalısınız. Artık sırada sitenizi yapmak var. Bunun icin iki yolunuz var:

- Kendiniz yapacaksınız yani bir alışveriş yazılımı satın alıp kullanmaya başlayacaksınız ya da;

- Bir yazılım firması ile anlaşıp hazırlamalarını isteyeceksiniz.
Doğru tasarım yada yazılım firmasının seçimi kolay olmayan bir iştir. Internette size göre güzel olan uygulamaların tasarımcı firmalarını inceleyebilir, beğendiğiniz sitelerin tasarımcı firmaları ile irtibata geçebilirsiniz. Müşterileriniz, tedarikçileriniz ve diğer kanallardan size önerilecek firmaları incelemenizde fayda olacaktır.

1. Ana Sayfa

Ana sayfanız en önemli reklamınızdır. Eğer ziyaretçiye basit ve net olarak birşeyler vermiyorsa ziyaretçi siteden gidecektir.

2. Görseller

İnternette doğru görsellerin kullanımı yüzlerce kelimeden daha etkili olabilmektedir. Çekicilik ve indirme süreleri arasında ince ayarı bulabilmelisiniz. Çok çekici fakat çok büyük bir görsel mevcut internet bağlantıları sebebiyle kullanıcının dakikalarca beklemesine ve hatta sitenizden ayrılmasına sebep olabilecektir. Sayfaların yüklenme süreleri genellikle görselin büyüklüğüne ve kullanılan renklere göre farklılık göstermektedir.

Sitenizde kullanacağınız görselleri hazırlamanızın 3 yolu vardır:

1. Dijital Kamera kullanımı : Ürünlerinizin resmini çekebilmenizin en ideal yoludur. Görseller bilgisayarınıza doğrudan yüklenebilir. JPEG formatı sitenizde kullanabileceğiniz en ideal formattır. Kendinize portatif bir ürün resmi çekme ortamı nasıl yaratabileceğiniz konusundaki yaratıcı bir çözüm için tıklayınız.
2. Tarayıcı kullanımı : Eğer ürün resimleriniz kağıda basılı ise o zaman en ideal yol tarayıcı ile bu resimlerin elektronik formatını hazırlamanız olacaktır. Kaliteli bir ürün görseli için 150 dpi ve ebatının küçültülmesi gerekecektir.
3. İnternetten bulmak : Ürün resimlerini, başkalarının çektiği resimleri kopyalamadan ve izin verildiği ölçüde orijinal üreticisinin sitesinden alıp kullanabilirsiniz. Google benzeri arama motorlarının resim arama bölümünü kullanarak aramanızı yapabilirsiniz. Bildiğiniz gibi genellikle görsel içerikli dosyalar büyük boyutludur ve download süreleri buna paralel olarak uzar. Görselleri sıkıştırmak için JPEG yada GIF formatını kullanabilirsiniz. Birçok bedava yazılım bu uygulamayı yapmanıza imkan vermektedir.

3. Ara programlar

Eğer ziyaretçilerinizin bilgisayarında olması gereken bir program aracılığı ile kullanılabilecek ya da görüntülenebilecek içerikleriniz var ise sitenize bu ara programcıkları kullanıcının indirebilmesi için gerekli linkleri koymaktır.
- Adobe Flash
- Adobe Acrobat
- Apple Quicktime

4. İstatistikler

Ziyaretçilerinizi izlemeniz gerektiğini unutmayınız. Kaç kişinin ziyaret ettiği ve sitenizdeki sayfaların kaçar kez ziyaret edildiği önemli bilgilerdir. Bunu takip etmenin en eski ve kısa yolu sitienize sayaç eklemektir. Aşağıdaki bağlantılardan bedava sayaç hizmeti veren sitelere erişebilirsiniz. Google Analytics’teki e-ticaret izleme uygulamalarından faydalanabilirsiniz.

5. Site içi Unsurlar

- Anahtar Kelimeler - Etiketler :
Genellikle kullanıcılar arama motorları aracılığı ile istedikleri ürünleri ilgili kelimeleri yazarak bulmaya çalışırlar. Bu sebeple işinizi, ürün ve/veya servisinizi ifade eden tüm anahtar kelimeleri belirlemelisiniz. Bir dizine ya da arama motoruna kaydınızı yaptırırken sizden işinizi açıklayan bir açıklama cümlesi istenir. Eğer önceden rakiplerinizi inceleyip iyi bir açıklama hazırlayabilirseniz bir adım öne geçebilirsiniz. Sitenizi elle arama motorlarına eklemek için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz.

- http://www.google.com/addurl/
- http://www.dmoz.org/add.html
- http://help.yahoo.com/help/us/dir/suggest/suggest-01.html

Öte yandan arama motorları otomatik uygulamaları aracılığı ile sitenizi endeksleyeceklerdir. Bu noktada sitenizde ilgili anahtar kelimeleri içeren meta tag’in hazır olması çok önemli hale gelecektir;
- Sayfa tag’ları:
Arama motorları ana sayfanızın en üstünde yer alan ve başlık adı altındaki tag’de yer alan kelimeleri ve/veya cümleyi incelerler. Bu bölüme işinizi açıklayan kısa bir yazı koymanız gerekir.
Örneğin parti düzenleyen bir firma için ’Muhteşem parti organizasyonları – menü, eğlence ve ikram’. Tekrarlanan kelimeler arama motorunun sizi listenin en sonuna atmasına sebep olabilir.
Bir çok sitede bedava meta tag yaratıcısı program önerilmektedir. Bu programlar aracılığı ile meta tag’inizi yaratabilir ve kod’u sitenize kopyalayabilirsiniz.

Meta Tag Oluşturucusu için:
- http://www.developingwebs.net/tools/metatag.php
- http://www.submitcorner.com/Tools/Meta/
- http://www.addme.com/meta.htm
- http://vancouver-webpages.com/META/mk-metas.html

Yayınlamak FTP (File Transfer Protocol) HTML dosyaları ve grafikleri (GIF & JPEG) transfer etmek için en çok tercih edilen yoldur. Bu sebeple host ettiğiniz yerde FTP erişimine olanak verilip verilmediğini kontrol etmelisiniz. Aşağıdaki linklerden en popüler ve kullanışlı ftp programlarını bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz.

Ücretsiz FTP Yazılımları için:
- Filezilla
- Smart FTP

DİĞER HABERLER

Yetenekli ekibimiz, Kocaeli'de web tasarım ihtiyaçlarınızı karşılamanızı sağlayacak profesyonel ve özel web sayfaları oluşturmak için sizleri bekliyor.. Marjin.NET Kocaeli'de web tasarım konusunda iddaalı.

Google ve İnternet İnternet denince akla ilk gelen şeylerden biri artık GOOGLE olmaya başladı.

Para kazanmak Türkiye’de genelde anlık zaman modeli şeklinde yapıldığı için uzun vadede para kazanma fikirleri çok ender görülüyor.

1: Web sitesinden beklentiniz nedir? 2: Tasarım süreci 3: Uygulama 4: Kalite testleri 5: Genel optimizasyon 6: İzleme 7: Destek 8: SEO çalışması

Evet ücretsiz alan adları vardır. Bunlar genelde yönlendirme alan adları veya reklam barındıran adlardır

ir web sitesi kurmak istiyorsanız, yayınlamak istediğiniz sayfaların, resimlerin veya dökümanların internet kullanıcıları tarafından erişebileceği bir bilgisayarda durması gerekir.

Website tasarımında kaliteyi öne çıkarmak için görselliğe verilen önem artmış durumda.

Web sitenizin çok daha büyük kitleler tarafından duyulması ve ziyaret edilmesi için en önemli reklam metotlarından biri de Banner reklamcılığıdır.

Arama motorları da aynı şekilde düşünür, çünkü onları yapan da biziz. Bu maddelerin bir web sitesine uyarlanmış halini Web 2.0 içerik yönetim sistemi çözümümüzde bulabilirsiniz.

E-ticarette web site yönetiminde “web site analiz faktörleri” olarak da adlandırılan bir çok konu ve kavram, internet üzerinde isletmenin varlıgını devam ettirmesinde hayati rol oynamaktadır. Bu temel faktörleri asagıdaki gibi sıralamak mümkündür