Gereğinden Fazla SEO Yapmak - Web Tasarım | Web Tasarımı | Kocaeli Web Tasarım
Türkiye'nin en yaratıcı fikirleri burada..

Çağımızın zorlu , rekabetçi ortamında firmanızın ürünlerinizin Türkiye veya dünya'da tanınıp bilinmesini istiyorsanız sizinde bir web siteye ihtiyacınız var demekdir.

Sizlere daha keyifli web siteleri yaşatmak için çalışmalara aralıksız devam ediyoruz.

marjin.net
E-Posta
Şifre

Gereğinden Fazla SEO Yapmak

Tarih
8.12.2010
Bu haber 6812 kez okundu.

Site sahipleri kolayca site-içi SEO konusunda saplantılı bir tutum takınabilirler ve bunun sonucunda sitelerindeki sayfaların başlık etiketiklerini, yazı başlıklarını ve site-içi içeriği hiç durmadan optimize etmeye çalışırlar. Her ne kadar bu eylemler doğru zamanda ve doğru yerde önemli olsa da, insanlar işin bu kısmına saplanıp kalmamalıdırlar. İşin gerekli kısmını işin en başından yapın, bazı kararlar verin ve ardından bir sonraki adımı atın.

Sitenizde halihazırda bulunan sayfaların içeriğini optimize etmek size beklediğinizden daha yavaş sonuç getirecektir. Bunun yanısıra muhtemelen SEO için kısıtlı işgücünüz olduğundan, site-içi faktörleri optimize etmek (ve yeniden optimize etmek) için harcadığınız bir dakika, web sitesinin tanıtımını yapmak için (ki bu link building, PR ve sosyal medya referans inşasını içeriyor) harcamadığınız bir dakika anlamına gelecektir.

Site-içi SEO‘nun aksine web sitesinin promosyonu neredeyse her zaman iyi bir sonuç getirecektir. Bu konudaki tek istisna elbette sitenizin konusuna ait arama sonuç sayfalarında sitenizin halihazırda iyi bir konuma sahip olması durumudur.

Eğer siteniz arama motorlarında iyi bir konuma sahipse, enerjinizi o konumu korumak için harcayın. Web promosyonu halen harcadığınız zaman ve para için en verimli geri dönüşümü getirecektir. Bu ikincil senaryod yatırımdan elde edeceğiniz gelir, baskın konumunuzu korumak için yaptığınız harcamaları kısmak sonucunda oluşacaktır.

İstisnalar

Bu noktayı daha da netleştirmek için geli bazı istisnalara birlikte göz atalım:

  • Yeni bir sayfa oluşturmak: Sitenizde ne zaman yeni bir (ya da birden fazla) sayfa oluşturduğunuzda, anahtar kelime analizini ve rakip analizini ilgili sayfalar için yapmalısınız. Bu adım önemlidir.
  • Yeni bilgi: Zaman geçtikçe hepimiz yeni şeyler öğreniriz. Örneğin siz, hedeflediğiniz anahtar kelimelerin aksine diğer bazı anahtar kelimelerin sıralamasının çok daha iyi performans gösterdiğini öğrenmiş olabilirsiniz. Bu sayede örneğin, web sitenizi optimize ederek ilgili anahtar kelimeler için optimize edilmesini sağlamayı tercih edebilirsiniz.
  • Dönüşüm optimizasyonu: Bu terim, sitenizin farklı varyasyonlarını test ederek hangilerinin daha iyi conversion (dönüşüm) ile sonuçlandığını test edebilmeniz için yapılan optimizasyon işlemlerine verilen addır. Örneğin sitenizde bir sayfanın, sizin hedeflediğiniz eylemlerin gerçekleştirilmesinde diğer sayfalardan daha iyi performans gösterdiğini görebilirsiniz. Bu durumda ilgili sayfanın neden daha iyi performans gösterdiğini analiz etmeli ve belki de ilgili sayfaya özgün unsurları sitenizin geri kalan sayfalarına uygulamalısınız.

Buna rağmen, bu istisnalar sonucunda başlık etiketlerinizi, yazı başlıklarınızı ve içeriğinizi optimize etmek zorunda kalabilirsiniz ve bunun da SEO çalışmalarınıza önemli miktarda etkisi olabilir. Bu sırada yapacağınız değişikliklerin SEO’ya ne derecede etkisi olduğunu test etmek için doğru zaman işte bu zamandır. Trafiğinizi %50 azaltacaksa dönüşümlerinizi %50 arttırmak istemezsiniz.

Optimizasyonu Belirli Bir Disiplin Dahilinde Yapın

Eğer site-içi optimizasyona gereğinden fazla zaman ayırmak istiyorsanız, o zaman bunu belirli disiplinler dahilinde yapmalısınız. İşin başınızda yapmanız gereken anahtar kelime araştırmasını yapın, bazı kararlar verin, performansınız için bir temel oluşturun ve ardından elde ettiklerinizin bir 3 – 4 ay kadar çalışmasına izin verin. Bu sürenin sonunda farklı başlık etiketlerini, yazı başlıklarını ve içeriği sitenizdeki önemli sayfalarda deneyebilir ve bu değişikliklerin ne gibi sonuçlara yol açacağını gözlemleyebilirsiniz.

Buna rağmen, bu işlemi yapmak aşağıdaki iki önemli neden sebebiyle zordur:

  • Bu disiplinleştirilmiş metodoloji, test süresince sitenizde başka değişiklikler yapmadığınızı varsaymaktadır. Ama muhtemelen sitenize yönelik link almaya devam edeceğinizden ve bu linklerin sitenizin arama motorlarındaki sıralamasını etkileyeceğinden, link profilinize dikkat etmemek neredeyse her durumda hata olacaktır. Bunun yanısıra, disiplinleştirilmiş metodoloji rakiplerinizin de sizin gibi sitelerinde herhangi bir değişiklik yapmadıklarını varsaymaktadır.
  • Arama motoru algoritmaları sizin test yaptığınız süre içerisinde değişebilirler. Örneğin Google, kendi arama motoru algoritmasını gün bazında test etmekte ve değiştirmektedir. Geçtiğimiz yıl Google’ın günde ortalama bir defadan fazla algoritma değişikliği yaptığı biliniyor.

Sonuç olarak oyun alanı sürekli kendini yeniliyor. Web sitenizin tanıtımını yapmadan 3 ay boyunca beklemeyi ve bu süre içerisinde yapacağınız site-içi değişikliklerin arama motorlarındaki sıralamanıza ne derecede etkisi olacağını bekleyip görmeyi göze alamazsınız.

Özet

Yukarıdakilerin sonucunda kesinlikle site-içi arama motoru optimizasyonu faktörlerinin önemsiz olduğunu söylemiyorum. Hatta aksine, bu faktörler kritik değerde önem ifade etmektedir. Burada demek istediğim şey, site içi arama motoru optimizasyonu yaparken buna saplanıp kalmamanız gerektiğidir.

Site-içi optimizasyonunu ciddiye alın ancak onu daha çok bir proje gibi görün. Proje tamamlandıktan sonra odak noktanız kaliteli içerik ve mükemmel kullanıcı deneyimi oluşturmaya ve sitenizin tanıtımını yapmaya yönelik olmalıdır.

DİĞER HABERLER

Yetenekli ekibimiz, Kocaeli'de web tasarım ihtiyaçlarınızı karşılamanızı sağlayacak profesyonel ve özel web sayfaları oluşturmak için sizleri bekliyor.. Marjin.NET Kocaeli'de web tasarım konusunda iddaalı.

Google ve İnternet İnternet denince akla ilk gelen şeylerden biri artık GOOGLE olmaya başladı.

Para kazanmak Türkiye’de genelde anlık zaman modeli şeklinde yapıldığı için uzun vadede para kazanma fikirleri çok ender görülüyor.

1: Web sitesinden beklentiniz nedir? 2: Tasarım süreci 3: Uygulama 4: Kalite testleri 5: Genel optimizasyon 6: İzleme 7: Destek 8: SEO çalışması

Evet ücretsiz alan adları vardır. Bunlar genelde yönlendirme alan adları veya reklam barındıran adlardır

ir web sitesi kurmak istiyorsanız, yayınlamak istediğiniz sayfaların, resimlerin veya dökümanların internet kullanıcıları tarafından erişebileceği bir bilgisayarda durması gerekir.

Website tasarımında kaliteyi öne çıkarmak için görselliğe verilen önem artmış durumda.

Web sitenizin çok daha büyük kitleler tarafından duyulması ve ziyaret edilmesi için en önemli reklam metotlarından biri de Banner reklamcılığıdır.

Arama motorları da aynı şekilde düşünür, çünkü onları yapan da biziz. Bu maddelerin bir web sitesine uyarlanmış halini Web 2.0 içerik yönetim sistemi çözümümüzde bulabilirsiniz.

E-ticarette web site yönetiminde “web site analiz faktörleri” olarak da adlandırılan bir çok konu ve kavram, internet üzerinde isletmenin varlıgını devam ettirmesinde hayati rol oynamaktadır. Bu temel faktörleri asagıdaki gibi sıralamak mümkündür