Dönüşüm Oranı Optimizasyonu Nedir ve Neden Yapılmalıdır? - Web Tasarım | Web Tasarımı | Kocaeli Web Tasarım
Türkiye'nin en yaratıcı fikirleri burada..

Çağımızın zorlu , rekabetçi ortamında firmanızın ürünlerinizin Türkiye veya dünya'da tanınıp bilinmesini istiyorsanız sizinde bir web siteye ihtiyacınız var demekdir.

Sizlere daha keyifli web siteleri yaşatmak için çalışmalara aralıksız devam ediyoruz.

marjin.net
E-Posta
Şifre

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu Nedir ve Neden Yapılmalıdır?

Tarih
15.9.2010
Bu haber 7400 kez okundu.

Bir web sitesi tasarlamak için günlerinizi harcadınız, ileride ‘kral’ olacak bir ‘içerik‘ oluşturdunuz ve en yüksek derecede arama motoru pazarlaması ya da arama motoru optimizasyonu yaparak web sitenize hatırı sayılır bir miktarda ziyaretçi çektiniz. Bunun sonucunda satışlarınızda bir patlama yaşanmasını bekliuorsunuz ancak ne yazık satışlarınız ya istenen seviyede değil, ya da bir türlü beklediğiniz satışları gerçekleştiremiyorsunuz. Bugüne kadar yaptıklarınızın sonucundaki beklentileriniz ise bunun tam aksini gösteriyordu ve bunun sonucunda siz de “neden?” sorusunu sormaya başladınız. Belki de web sitenizde çok önemli bir element olan dönüşüm (conversion) optimizasyonu yapmayı unuttunuz ya da bu elementin önemini görmezden geldiniz.

İnternet gün geçtikçe az kullanılan bir pazar alanından oldukça rekabetçi bir pazarlama arenası haline gelmiş durumda. Günümüz koşullarında, arama motoru sonuç sayfalarında (SERP) birinci sıraya yükselmek imkansız olmasa da oldukça zordur. Ödeme karşılığı arama sonuçlarında yer almak organik trafiğin arttırılması için iyi bir seçenektir ancak arama motoru optimizasyonu (SEO) ile birlikte kullanıldığı nadiren görülmüştür. Bu her iki optimizasyonun mükemmel bir şekilde uyumlu yapılması durumunda bile alacağınız trafik, bazı beklenmeyen inişlerin – çıkışların haricinde stabil olacaktır.

Bu sebeple trafik olmazsa olmaz bir unsur değildir; ziyaretçilerin eylemlerini dönüştürmek, onları ilk aşamada sitenize getirebilmek kadar önemlidir. Trafiğe karşı olan savaşı kazanabilirsiniz ancak eğer web siteniz dönüşüm (conversion) için optimize edilmemişse, savaşı kaybedeceksinizdir.

Web Site Dönüşüm Oranı Teorisi

Dönüşüm, ziyaretçilerin sitenize gelip sizin hedeflediğiniz eylemi gerçekleştirdiklerinde tamamlanır. Bu ön tanımlı eylem genellikle “hedef” (goal) olarak tanımlanır. Dönüşüm oranı bu sebeple istenen eylemi/hedefş gerçekleştiren ziyaretçilerin tüm ziyaretçilere olan oranıdır.
 
resim
 

Her web sitesinin kendine özgü hedefleri vardır ve bir web sitesinin birden fazla hedefi olabilir. Hedefler, kurumların amaçlarına göre değişiklik gösterir. Satın alma, satın alma talep formunun doldurulması, haber bülteni gibi ücretsiz bir kaynağa abonelik, gelecekteki promosyon duyurularına abonelik ve benzeri elementler, sık kullanılan hedefler olarak gösterilebilir.

Hedefler baz alınarak, web sitesinin dönüşüm teorisi üç farklı çatı altında sınıflandırılabilir:

  • Bilgisel Dönüşüm: Ziyaretçi aradığı bilgiye ulaştığında gerçekleşen dönüşüm biçimidir.
  • Dönüşümsel Dönüşüm: Ziyaretçi haber bülteni gibi ücretsiz bir servise abone olduğunda dönüşümsel dönüşümün gerçekleştiği söylenir.
  • Alımsatımsal Dönüşüm: Satışın kendisi gerçekleştiğinde ya da kurum, bir başka eylemin gerçekleşmesi karşılığında (bir reklama tıklanması gibi) para aldığında, alımsatımsal dönüşüm gerçekleşir.

Çevrimiçi alanda faaliyet gösteren şirketlerin bir çoğu, günümüz finansal koşullarında, dönüşümsel dönüşümden ve/veya alımsatımsal dönüşümden faydalanırlar. Dönüşüm oranını arttırmak, yatırımdan elde edilen gelirin (ROI) arttığını anlamanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca pazarlama için harcadığınız her bir kuruşa değdiğini de görmeye başlayacaksınızdır. Buna inanmanıza yardımcı olacak bazı nedenleri aşağıda bulacaksınız:

  • Dönüşüm oranını arttırmak size daha fazla müşteri olarak geri dönecektir (satış gelirlerini ve kar marjlarını okuyun) – en belirgin olanı.
  • Müşteri elde etme gelirlerini düşürecektir.
  • Rakipleriniz web sitelerine sizden daha fazla ziyaretçi elde ediyor olsa bile siz, rakiplerinizden daha fazla kar elde ediyor olacaksınız.
  • Genel giderleriniz sabit kalacaktır, dönüşüm oranınız doğrudan karınızla oranlıdır ve doğrudan sonuç rakamlarını besler.
  • Dönüşüm oranı optimizasyonu sonucu gerçekleşen kardaki artış, çevrimiçi ortamdaki çalışmalarınızı daha verimli kılacaktır. Elde ettiğiniz geliri kampanyalarınızı iyileştirmek ya da arttırmak ya da İnternet üzerindeki varlığınızı iyileştirmek için kullanabilirsiniz.
  • Doğrudan rakipleriniz sitelerini dönüşümler için optimize etmemiş olabilirler ancak bunun faydalarını gördükleri an onlar da web sitelerini dönüşüm için optimize edeceklerdir. Web sitenizi dönüşüm için şimdi optimize etmek, onların ileride elde edecekleri avantaja şimdiden sahip olmanızı sağlar.

Bir düşünün – sitenize gelen her 100 ziyaretçiden elde ettiğiniz 5 hedef dönüşümü, web sitenizin dönüşüm oranının %5 olduğu anlamına gelmektedir. Öte yandan, sitenizi ziyaret eden her 100 kişiden 95′inin siteniz üzerinde sizin hedeflediğiniz eylemi gerçekleştirmediği anlamına da gelecektir. Web siteniz üzerinde yapacağınız bazı temel değişiklikler ile dönüşüm oranınızı %10′a yükseltmeniz mümkündür. Bunun anlamı da, satışlarınızın ikiye katlanmış olması ve müşteri elde etmek için harcadığınız paranın %50 azaldığıdır.

Dönüşüm optimizasyonu web sitenizi, tabir-i caizse, bir para basma makinesine dönüştürmenin en güvenilir yoludur. Ayrıca dönüşümler, yatırımdan elde edilen gelir (ROI) ve ana performans göstergeleri (KPI) gibi görmezden gelemeyeceğiniz temel unsurları ölçümlemenizi kolaylaştıracaktır.


Kaynak: Kneoteric.

DİĞER HABERLER

Yetenekli ekibimiz, Kocaeli'de web tasarım ihtiyaçlarınızı karşılamanızı sağlayacak profesyonel ve özel web sayfaları oluşturmak için sizleri bekliyor.. Marjin.NET Kocaeli'de web tasarım konusunda iddaalı.

Google ve İnternet İnternet denince akla ilk gelen şeylerden biri artık GOOGLE olmaya başladı.

Para kazanmak Türkiye’de genelde anlık zaman modeli şeklinde yapıldığı için uzun vadede para kazanma fikirleri çok ender görülüyor.

1: Web sitesinden beklentiniz nedir? 2: Tasarım süreci 3: Uygulama 4: Kalite testleri 5: Genel optimizasyon 6: İzleme 7: Destek 8: SEO çalışması

Evet ücretsiz alan adları vardır. Bunlar genelde yönlendirme alan adları veya reklam barındıran adlardır

ir web sitesi kurmak istiyorsanız, yayınlamak istediğiniz sayfaların, resimlerin veya dökümanların internet kullanıcıları tarafından erişebileceği bir bilgisayarda durması gerekir.

Website tasarımında kaliteyi öne çıkarmak için görselliğe verilen önem artmış durumda.

Web sitenizin çok daha büyük kitleler tarafından duyulması ve ziyaret edilmesi için en önemli reklam metotlarından biri de Banner reklamcılığıdır.

Arama motorları da aynı şekilde düşünür, çünkü onları yapan da biziz. Bu maddelerin bir web sitesine uyarlanmış halini Web 2.0 içerik yönetim sistemi çözümümüzde bulabilirsiniz.

E-ticarette web site yönetiminde “web site analiz faktörleri” olarak da adlandırılan bir çok konu ve kavram, internet üzerinde isletmenin varlıgını devam ettirmesinde hayati rol oynamaktadır. Bu temel faktörleri asagıdaki gibi sıralamak mümkündür