Google’dan AJAX içeriğini taranabilir hale getirebilmek için yeni bir girişim - Web Tasarım | Web Tasarımı | Kocaeli Web Tasarım
Türkiye'nin en yaratıcı fikirleri burada..

Çağımızın zorlu , rekabetçi ortamında firmanızın ürünlerinizin Türkiye veya dünya'da tanınıp bilinmesini istiyorsanız sizinde bir web siteye ihtiyacınız var demekdir.

Sizlere daha keyifli web siteleri yaşatmak için çalışmalara aralıksız devam ediyoruz.

marjin.net
E-Posta
Şifre

Google’dan AJAX içeriğini taranabilir hale getirebilmek için yeni bir girişim

Tarih
1.7.2010
Bu haber 10782 kez okundu.

Muhtemelen en sık karşılaşacağınız SEO tavsiyelerinin başında eğer sitenizin arama motorları tarafından taranabilir ve arşivlenebilir olmasını istiyorsanız, sitenizde AJAX kullanmayın gelecektir. AJAX tabanlı web siteleri, konu taranabilirliğe ve arşivlenebilirliğe geldiğinde kapalı birer kutudan ibarettir.

Geçtiğimiz günlerde yapılan SMX East Konferansı’nda Google, AJAX tabanlı web sitelerinin arama motoru botları tarafından taranabilmesini mümkün hale getirecek yeni bir teklif sunduğunu belirtti. Eğer bu teklif kabul görürse ve diğer arama motorları da bu fikri benimserlerse, web geliştiricileri AJAX’ın sunduğu zengin özellikleri kullanırken, arama motorları üzerindeki bulunabilirliklerinden ödün vermek zorunda kalmayacaklar.

Google’ın konu ile ilgili teklifi oldukça fazla teknik detaya giriyor ve pek çok okurumuzu ilgilendirmeyeceğinden burada belirtmenin gerekli olmadığını düşünüyorum. Ancak detaylarını merak eden okurlarımız yukarıdaki linkten gerekli bilgileri alabilirler. Google’ın bu yeni standardı oluşturmaktaki hedeflerini daha sade bir dille özetlemek gerekirse:

  • Web siteleri büyüdükçe ve geliştikçe daha az değişiklik yapılması gerekecek.
  • Kullanıcılar ve arama motorları aynı içeriği görecekler
  • Arama motorları kullanıcıları doğrudan AJAX URL’sine gönderebilecekler (statik kopyasına değil)
  • Site sahipleri AJAX tabanlı sitelerinin doğru şekilde işlendiğini ve bu sayede arama motorlarının site içeriğine erişim sağlayıp sağlayamadığını doğrulayabilecekler.

Google, web üzerindeki içeriğin %70′inin dinamik olarak oluşturulduğuna ve bu oranın gün geçtikçe artmaya devam edeceğine inanıyor. Google, bu durumun “aramaya zarar verdiğine” inandığını belirtirken, “AJAX’ın taranabilirlik sorunlarını çözmemek, web’in ilerlemesini yavaşlatacaktır” açıklamasında bulunuyor.

DİĞER HABERLER

Yetenekli ekibimiz, Kocaeli'de web tasarım ihtiyaçlarınızı karşılamanızı sağlayacak profesyonel ve özel web sayfaları oluşturmak için sizleri bekliyor.. Marjin.NET Kocaeli'de web tasarım konusunda iddaalı.

Google ve İnternet İnternet denince akla ilk gelen şeylerden biri artık GOOGLE olmaya başladı.

Para kazanmak Türkiye’de genelde anlık zaman modeli şeklinde yapıldığı için uzun vadede para kazanma fikirleri çok ender görülüyor.

1: Web sitesinden beklentiniz nedir? 2: Tasarım süreci 3: Uygulama 4: Kalite testleri 5: Genel optimizasyon 6: İzleme 7: Destek 8: SEO çalışması

Evet ücretsiz alan adları vardır. Bunlar genelde yönlendirme alan adları veya reklam barındıran adlardır

ir web sitesi kurmak istiyorsanız, yayınlamak istediğiniz sayfaların, resimlerin veya dökümanların internet kullanıcıları tarafından erişebileceği bir bilgisayarda durması gerekir.

Website tasarımında kaliteyi öne çıkarmak için görselliğe verilen önem artmış durumda.

Web sitenizin çok daha büyük kitleler tarafından duyulması ve ziyaret edilmesi için en önemli reklam metotlarından biri de Banner reklamcılığıdır.

Arama motorları da aynı şekilde düşünür, çünkü onları yapan da biziz. Bu maddelerin bir web sitesine uyarlanmış halini Web 2.0 içerik yönetim sistemi çözümümüzde bulabilirsiniz.

E-ticarette web site yönetiminde “web site analiz faktörleri” olarak da adlandırılan bir çok konu ve kavram, internet üzerinde isletmenin varlıgını devam ettirmesinde hayati rol oynamaktadır. Bu temel faktörleri asagıdaki gibi sıralamak mümkündür