Link Building Yöntemleri - Web Tasarım | Web Tasarımı | Kocaeli Web Tasarım
Türkiye'nin en yaratıcı fikirleri burada..

Çağımızın zorlu , rekabetçi ortamında firmanızın ürünlerinizin Türkiye veya dünya'da tanınıp bilinmesini istiyorsanız sizinde bir web siteye ihtiyacınız var demekdir.

Sizlere daha keyifli web siteleri yaşatmak için çalışmalara aralıksız devam ediyoruz.

marjin.net
E-Posta
Şifre

Link Building Yöntemleri

Tarih
3.8.2010
Bu haber 6623 kez okundu.

Link building (link inşası), en çok kullanılan arama motorlarında iyi bir sırada yer alabilmek için gerekli en önemli elementler arasında gösterilir ve SEO açısından önemi büyüktür. Ancak link building aracılığı ile organik arama sonuçlarında başarılı olabilmek için uzun süreli bir planlama ve sürekli olarak çalışmak gereklidir. İki bölümden oluşacak bu makalenin birinci bölümünde, sitenize yönelik kaliteli linkler alabilmek için yapılması gerekenleri bulacaksınız.

İçeriksel Link Building

Her ne kadar sitenize verilen link sayısının miktarı önemli olsa da, o linklerin kalitesi çok daha önemlidir. Sitenizin içeriği ya da konusu ile ilgili diğer sitelerden link almak, sitenizle alakasız sitelerden link almaya kıyasla çok daha fazla önem taşır.

Bunun yanısıra, herhangi bir konu için “güvenilir” olarak bilinen sitelerden (örneğin ilgili konu için arama motoru sonuçlarında üst sıralarda olan siteler) link almak, daha az bilinen ya da popüler olmayan sitelerden link almaya kıyasla çok daha fazla değerlidir. İçeriğinizle alakalı sitelerden kaliteli link alma işlemine “içeriksel link building” adı verilir ve bu işlem link building planlamanızın temelini oluşturmalıdır.

İçeriksel link building, link inşası için kullanılabilecek etik ve kararlı bir yöntemdir. Ayrıca bu hedefli trafik üzerinden elde edeceğiniz ziyaretçilerin dönüşüm oranı çok daha yüksek olacaktır çünkü size link vermiş olan sitenin içeriği sizinki ile benzerdir. Bu alakalı sitelerden gelen ziyaretçiler halihazırda sizin sitenizin içeriği ile ilgilenecek ve sunduğunuz ürünleri / hizmetleri incelemeye eğilimli olacaklardır ki bunun dönüşümlere etkisi büyüktür.

Halkla İlişkiler (PR) Aktivitelerinden Alınacak Linkler

Şirketler için en verimli link building stratejilerinden birisi de şirketlerin PR departmanları aracılığı ile yürüttükleri faliyetler üzerinden alınacak linklerdir. Basın bültenleri yazmak ve onları PRWeb ya da Web Wire gibi sitelere göndermek sitenize link alabilmek için kullanabileceğiniz mükemmel bir yöntemdir. İster siz isterseniz de birlikte çalıştığınız PR firması basın bültenini yazsın, hedeflenen anahtar kelimeleri basın bültenine eklemek ve onlar üzerinden sitenizdeki ilgili sayfalara link vermeniz önemlidir.

Yerel PR kaynaklarından faydalanabilmenin bir diğer yolu da, bulunduğunuz ilçeye ya da şehre yönelik yayım yapan basın kaynakları ve yazarları ile iletişim kurmaktır. Kurumunuzu ya da içinde bulunduğunuz endüstriyi ilgilendiren bir haber olduğunda mutlaka ilgili haber hakkında yorumlarını iletecek birisini bulundurun. Bu sayede ilgili basın kuruluşları yeni bir haber geldiğinde, endüstrinin bir uzmanı olarak size ulaşacak ve sizden ilgili haberi yorumlamanızı isteyeceklerdir.

Yerel Organizasyonlar

Üyesi olabileceğiniz yerel organizasyonların bir listesine ulaşın, ticaret odası gibi mesela. Bu tip organizasyonların üyesi olarak Web sitenize kaliteli linkler alabilir ve sizinle aynı sektördeki diğer firmalarla iletişim kurabilirsiniz.

Yine bu yöntem aracılığı ile yeni müşteriler kazanabilmeniz ve belki de sitenize diğer kurumların sitelerinden link almanız mümkün olabilir. Özellikle sizinle aynı sektördeki diğer kuruluşlardan link alabilmek için onlarla çeşitli projelerde ortaklık kurabilirsiniz. Ayrıca yine İnternet üzerinde yer alan çeşitli şirket dizinlerine sitenizi kaydederek onlar üzerinden de link alabilirsiniz (backlink).

Burada önemli olan şey, yerel dizinleri ve işinizle alakalı linkleri depolayan dizinleri aramaktır. İlk olarak bu dizinlere ulaşın ve sitelerindeki kayıt formlarında doldurmanızı istedikleri alanların tümünü doldurmaya çalışın. Bu linkler alacağınız en değerli linkler olabilir zira bu siteler sizin Web siteniz ya da yaptığınız iş ile doğrudan ilgilidir.

Kar Amacı Gütmeyen Kuruluşlara Yardım Etmek

Kar amacı gütmeyen kuruluşlar ve vakıflar sizin onlara sunabileceğiniz her türlü yardıma açıktırlar, özellikle günümüz ekonomik koşullarında. Zamanınızın ve profesyonel hizmetlerinizin bir kısmını onlara adayın. Eğer kendinizi ve hizmetlerinizi onlardan herhangi bir ücret almadan sunarsanız, bu durumda onların Web siteleri üzerinden kendi sitenize link istemenizde herhangi bir problem yoktur.

Değerli Şeyler Sunun

Sitenize yönelik kaliteli linkler almanın bir diğer yolu da siteniz üzerinden insanların link vermek isteyebileceği kaliteli içerik sunmaktır (linkbaiting). Kullanıcıların kendi kendilerine link vermelerini istemelerini sağlayacak içerik aracılığı ile link almak, alınabilecek en kaliteli linktir. Arama motorları da linklerin bu şekilde alınmasını ister.

DİĞER HABERLER

Yetenekli ekibimiz, Kocaeli'de web tasarım ihtiyaçlarınızı karşılamanızı sağlayacak profesyonel ve özel web sayfaları oluşturmak için sizleri bekliyor.. Marjin.NET Kocaeli'de web tasarım konusunda iddaalı.

Google ve İnternet İnternet denince akla ilk gelen şeylerden biri artık GOOGLE olmaya başladı.

Para kazanmak Türkiye’de genelde anlık zaman modeli şeklinde yapıldığı için uzun vadede para kazanma fikirleri çok ender görülüyor.

1: Web sitesinden beklentiniz nedir? 2: Tasarım süreci 3: Uygulama 4: Kalite testleri 5: Genel optimizasyon 6: İzleme 7: Destek 8: SEO çalışması

Evet ücretsiz alan adları vardır. Bunlar genelde yönlendirme alan adları veya reklam barındıran adlardır

ir web sitesi kurmak istiyorsanız, yayınlamak istediğiniz sayfaların, resimlerin veya dökümanların internet kullanıcıları tarafından erişebileceği bir bilgisayarda durması gerekir.

Website tasarımında kaliteyi öne çıkarmak için görselliğe verilen önem artmış durumda.

Web sitenizin çok daha büyük kitleler tarafından duyulması ve ziyaret edilmesi için en önemli reklam metotlarından biri de Banner reklamcılığıdır.

Arama motorları da aynı şekilde düşünür, çünkü onları yapan da biziz. Bu maddelerin bir web sitesine uyarlanmış halini Web 2.0 içerik yönetim sistemi çözümümüzde bulabilirsiniz.

E-ticarette web site yönetiminde “web site analiz faktörleri” olarak da adlandırılan bir çok konu ve kavram, internet üzerinde isletmenin varlıgını devam ettirmesinde hayati rol oynamaktadır. Bu temel faktörleri asagıdaki gibi sıralamak mümkündür