Lider Satış Yöneticisi - Web Tasarım | Web Tasarımı | Kocaeli Web Tasarım
Türkiye'nin en yaratıcı fikirleri burada..

Çağımızın zorlu , rekabetçi ortamında firmanızın ürünlerinizin Türkiye veya dünya'da tanınıp bilinmesini istiyorsanız sizinde bir web siteye ihtiyacınız var demekdir.

Sizlere daha keyifli web siteleri yaşatmak için çalışmalara aralıksız devam ediyoruz.

marjin.net
E-Posta
Şifre

Lider Satış Yöneticisi

Tarih
23.10.2010
Bu haber 5626 kez okundu.

Yazıma Sizi tebrik ederek başlamak istiyorum.Tebrikler, terfi ettiniz!

Bundan sonra hayatınız daha farklı bir konumda seyredecek. Siz iyi bir satıcıydınız ama artık iyi bir lider satış yöneticisi olmanız gerekiyor.

Başarılı bir lider satış yöneticisi olacaksınız çünkü potansiyelinizi gösteremeseydiniz ve/veya amiriniz bu potansiyeli Sizde görmeseydi, burada olamazdınız. İlk günleriniz geçer geçmez; ekibinizdeki kişilerle aranızdaki en bariz farkın, sorumluluk düzeyiniz olduğunu bilerek, kendinizi yeni konumunuza en kısa sürede adapte edin ve bunu çabucak sindirin. Burada ölçü; iyi olduğunuz ama "ne oldum delisi" olmadığınızdır.

Bundan böyle; herşeyi, her satışı Siz yapamayacaksınız. Ekibinize ihtiyacınız var. Artık bu mevkiide başarının değerlendirilmesi; tamamen bireysel iyi işler çıkarmanız değil, ekibinize iyi işler çıkartmanıza bağlıdır. Başarılı olmanızın ve daha da ilerlemenizin; ancak ekibinizin omuzlarında taşınarak olacağını unutmayın.

Satış gibi sosyal bir konuda, mevkiinizde iyi olmak için yöneticilikten daha çok, lider yönetici olmalısınız. Ekibinize ve birey olarak çalışma arkadaşlarınıza yön gösterin, fikirlerini alın, "kontrolü serbest bırakmadan, kontrollü serbest bırakın", yetkinlik verin, isteklerini ortak karar vererek son haliyle uygulatın.

Gözlerinde ilk etapta amirleri/üstleri değil de; Onlara yardımcı olan, destek veren, saygı duydukları bir çalışma arkadaşı özelliklerini kendinizde benimseyin.

Onlara olan güveninizi ve başarılarını sık sık tekrar edin. Böylece özgüvenlerini geliştirin. Bu başarılı olmak için önemli olduğu gibi; içlerinden bazılarının gelişmesini ve gelecekte Sizin yerinizi almasını da sağlayacaktır. Tabii Sizin de daha üstlere gitmenizi...

Sizin de iyi bildiğiniz gibi; satış çok yönlü bir bir aktivitedir. Pek çok sorumluluğu, iş kısımlarını ve görevlerini içermektedir. İyi bir lider satış yöneticisi olabilmek için pratikte uygulanabilecek bazı hususlara ve "ince noktalara" başlangıçta dikkat etmekte fayda olacaktır.

Lider satış yöneticiliğindeki "iş ayaklarına" göre sıralayabileceğimiz örnek davranışlar ;

Piyasadaki Davranışlar:
• Beraber çalıştığınız arkadaşınıza müşterinin yanında çok gerekli olmadıkça müdahele etmeyiniz. Unutmayın ki muhtemelen o, müşteriyi Sizden daha iyi tanıyordur. • Satışı Onun yerine Siz yapmaya kalkmayın. Bırakın isterse o satış biraz düşük olsun. Küçük düzeltme diyologlarıyla durumu toplamasına yardımcı olmaya çalışın. • Yapmasını istediğiniz bir davranış varsa; bunu ya müşteriye girmeden önce ya da müşteriden çıktıktan sonra belirtin.
• Kendisiyle konu hakkında konuşmanız gerekiyorsa; bunu yalnızken yapın ve "Ben Senin yerinde olsam..." , "Acaba .... olsaydı daha iyi olmaz mıydı?.." , "....şeklinde yapsaydık Sence sonuç nasıl olurdu? " şeklinde yapın.
• Kendinizin yapamayacağı şeyleri Onlardan beklemeyin/istemeyin.
• Kendinizin zamanında çok iyi satış yaptığınız yöntemleriniz olabilir. Bunu sürekli anlatarak aynı çorbayı ısıtıp ısıtıp önüne koymayın, kafasına kakmayın ve kendinizi fazlasıyla överek aynısını yapmasını da beklemeyin. Bunlar yerine bu özelliklerinizi tavsiye edin. Bir iki örnekle bunu göstererek kendine pay çıkarmasını sağlamaya çalışın ama zorlamayın.
• Eğer piyasadaki çalışma arkadaşınız o gün biraz tutuk veya heyecanlıysa; cesaretlendirin, hevesini arttırın.
• Aşırıya gitmemek kaydıyla, yanınızda show yapmasına izin verin.
• Yeni olmanız sebebiyle; daha eski arkadaşlarca sınanmak istenebilirsiniz. Bunlara karşı uyanık olun ama arkadaşca yaklaşın. • İş dönüşü; kısaca günü özetleyin hatta bir form'a günü değerlendirme notları alın ve bunun bir kopyasını ilgili arkadaşla paylaşın. Devam eden günlerdeki bireysel gelişmeleri de takip edin.

İlişkilerdeki Davranışlar:
• Beraber çalıştığınız ekip arkadaşlarınız arasında ayırımcılık yapmayınız. Kişiler arasında doğal olarak farklar olacaktır ama bunu çok belli etmemeniz gerekir.
• Çalıştığınız kişilerden birini veya birkaçını ötekine/ötekilere şikayet veya sitem etmeyiniz. Biri veya birkaçı hakkında olumlu düşüncelerinizi de diğer arkadaşlarına abartarak anlatmayınız.
• İyi bir başarının ödülsüz, başarısızlığın ise cezasız kalmayacağını konuşmalarınızda yeri geldikçe normal bir şekilde belirtiniz.
• Problem veya sıkıntıları olduğu taktirde dinleyiniz ve gerçekten çözüm bulmaya ve yardım etmeye çalışınız.
• Onların haklarını diğer kişilerden arayınız ve Onlar için mücadele veriniz. Bunu yaparken davranışlarınızı show haline getirmeyiniz çünkü bu sefer de inandırıcılığınızı yitirirsiniz.
• Başarılı bir sonucun ardından ekip için hoş bir kutlama iyi olacaktır. Bunun yanısıra kağıtlara düşülen tebrik veya uyarı notları da iyi bir iletişim yöntemidir. Üstün bir başarıda ise üst düzey yöneticilerin daveti ve ekibe konuşma yapmaları ekip üzerinde iyi sonuçlar doğurur. Kişiye özel Taktir belgeleri de motive edici araçlardır.

Hedef ve Hedeflendirmeki Davranışlar:
• Hedeflendirmelerinizi yaparken, gerekiyorsa çeşitli durumları da göz önünde tutarak, bundan önceki dönemleri baz almak ve orantı yaparak hedefleri oluşturmak; hem haksızlığı önleyecek hem de gerçek performansları ortaya çıkaraktır.
• Toplantılarınızda kişisel ve ekip hedeflerini kişilerin kendilerinden alarak yayınlayınız. Düzeltmelerinizi yine beraberken yapınız. Hatta ekibin bir ferdi için düzeltmeleri (hedefin arttırımı veya azaltımı); ekibin diğer fertleri tarafından yapılmasını bile sağlayabilirsiniz. Yalnız bunu yaparken ekibe hakimiyet sağladığınız dönemi seçmeniz ve kendi içlerinde iltimasların olmayacağını bilerek yapmanızda fayda vardır.
• Günlük hedeflerin yanısıra; Haftalık – Aylık – 3 Aylık hedeflendirmeler yapmanız ve bunları sürekli ekiple paylaşarak takip etmeniz işinizi daha iyi kontrol etmenize, gittiğiniz yolu daha net görmenize yarayacaktır.
• Ekip içindeki bireyler arasında ve gerekirse Sizin benzeriniz diğer ekipler ile Sizin ekibinizi karşılaştırarak tatlı bir rekabet ortamı yaratmak işinize yarayacaktır.

Toplantılardaki Davranışlar:
• Yapacağınız ilk toplantıya önceki dönemlerdeki verileri çalışmış olarak giriniz ve bunlarla ilgili sadece başarılı sonuçlardan bahsediniz. Ekibi bu sonuçlardan dolayı tebrik ediniz. Bundan sonraki dönemde beraberce daha büyük başarı hedefinden/hedeflerinden söz ediniz ve ilk toplantınızı mümkün olabildiğince kısa ve gösterişsiz ama samimi yapınız.
• Toplantılarda içlerinden birini veya birilerini, abartmadan, örnek davranışından ötürü övünüz, tebrik ediniz.
• Toplantılarda içlerinden birini veya birilerini kesinlikle yermeyin veya zor duruma sokmayın. Uyarılarınızı bire bir yapın.
• Motive edici birçok davranış biçimi bulunmaktadır. Bununla ilgili olarak başkalarının yaptıklarından ekibinize uygun olanlarını , hayal gücünüzü ve Onların bireysel başarılarını kullanınız.
• Toplantılarda durumun mahiyetini daha iyi anlatabilmek adına toplu sonuçları ve karşılaştırmaları paylaşınız.
• Yeri geldiğinde yapılacak bir espri, güzel bir benzetme, konu ile ilgili okunacak bir yazı, anlatılacak bir hikaye veya bir fıkra'nın işe ne kadar faydası olacağını göreceksiniz.
• Toplantının kısa ve öz olmasının yanısıra mesajların net verilmesi de çok önemlidir. Ayrıca anlattıklarınızdan ne anlaşıldığının kontrolü için, toplantı sonunda konularla ilgili birer cümle ile özetleme veya ekibe özetletme de faydalı olacaktır.

Kişisel Gelişim Davranışları:
• Lider satış yöneticiliğinde ilerlemek adına ; kendinizi hergün yenilemelisiniz. Bunun için Satış, Liderlik, Yönetim ve Yöneticilik ile ilgili yayınları takip etmeli; kitaplar okumalısınız. Bunların her konuda olmasa bile birçok faydasını göreceksiniz.
• Sizden daha tecrübeli olanlardan yardım istemeniz veya danışmanız, Sizin her konuyu yaşayarak öğrenmek zorunda kalmadan tecrübelenmenizi sağlayacaktır. Burada dikkat edilecek husus ise bu kişilerin herkesce taktir gören ve işinde iyi olan kişiler olmasıdır.

Sonuç olarak; Siz bundan önce iyi bir satıcı olmuş olabilirsiniz ama artık iyi bir lider satış yöneticisi olmalısınız. Hayatınız bu noktadan devam edecek. Yukarıdaki tüm yazılanlar %100 başarı sağlayacak diye birşey olmasa da uyguladığınız taktirde fayda göreceğiniz noktalardır. Yeni konumunuzda bunları uyguladığınızda ekibinizi daha başarılı kılacak ve daha etkili olacaksınız.
DİĞER HABERLER

Yetenekli ekibimiz, Kocaeli'de web tasarım ihtiyaçlarınızı karşılamanızı sağlayacak profesyonel ve özel web sayfaları oluşturmak için sizleri bekliyor.. Marjin.NET Kocaeli'de web tasarım konusunda iddaalı.

Google ve İnternet İnternet denince akla ilk gelen şeylerden biri artık GOOGLE olmaya başladı.

Para kazanmak Türkiye’de genelde anlık zaman modeli şeklinde yapıldığı için uzun vadede para kazanma fikirleri çok ender görülüyor.

1: Web sitesinden beklentiniz nedir? 2: Tasarım süreci 3: Uygulama 4: Kalite testleri 5: Genel optimizasyon 6: İzleme 7: Destek 8: SEO çalışması

Evet ücretsiz alan adları vardır. Bunlar genelde yönlendirme alan adları veya reklam barındıran adlardır

ir web sitesi kurmak istiyorsanız, yayınlamak istediğiniz sayfaların, resimlerin veya dökümanların internet kullanıcıları tarafından erişebileceği bir bilgisayarda durması gerekir.

Website tasarımında kaliteyi öne çıkarmak için görselliğe verilen önem artmış durumda.

Web sitenizin çok daha büyük kitleler tarafından duyulması ve ziyaret edilmesi için en önemli reklam metotlarından biri de Banner reklamcılığıdır.

Arama motorları da aynı şekilde düşünür, çünkü onları yapan da biziz. Bu maddelerin bir web sitesine uyarlanmış halini Web 2.0 içerik yönetim sistemi çözümümüzde bulabilirsiniz.

E-ticarette web site yönetiminde “web site analiz faktörleri” olarak da adlandırılan bir çok konu ve kavram, internet üzerinde isletmenin varlıgını devam ettirmesinde hayati rol oynamaktadır. Bu temel faktörleri asagıdaki gibi sıralamak mümkündür