Bir tanıtım tekniği olarak Mailing - Web Tasarım | Web Tasarımı | Kocaeli Web Tasarım
Türkiye'nin en yaratıcı fikirleri burada..

Çağımızın zorlu , rekabetçi ortamında firmanızın ürünlerinizin Türkiye veya dünya'da tanınıp bilinmesini istiyorsanız sizinde bir web siteye ihtiyacınız var demekdir.

Sizlere daha keyifli web siteleri yaşatmak için çalışmalara aralıksız devam ediyoruz.

marjin.net
E-Posta
Şifre

Bir tanıtım tekniği olarak Mailing

Tarih
13.11.2010
Bu haber 6963 kez okundu.

Pazarlama! yıllardır birçok uzmanın üzerine kitaplar yazdığı, üniversitelerde eğitimi verilen, hatalı yapılması durumunda ölümcül sonuçlar doğurabilen bir konu. bir ürünü üretmek hatta iyi üretmek kadar onu iyi pazarlayabilmek de önemlidir. Bu yazımızda bir ürünü doğru bir şekilde tanıtmak ve pazarlamak konusuna değineceğiz. Son günlerde özellikle internet tabanlı hizmetler oldukça artmış durumda. internette binlerce faydalı hizmete ulaşabilirsiniz, bu durum üreticiler için dezavantaj halini almış durumda. rakiplerinizin önüne geçebilmek ve görülebilmek için yaptığınız işi en iyi şekilde tanıtmak zorundasınız. Neyse ki tanıtım eskilerde olduğu kadar zor değil ama bu imkanın herkeste olduğunu da unutmamak lazım. Bir projeyi ya da ürünü interneti kullanarak nasıl tanıtabileceğinize bir göz atacağız ve son günlerin en popüler yöntemi olan Mailing'den bahsedeceğiz.

Mailing Yöntemi
Mailing içinde bulunduğumuz yüzyılın en yaygın tanıtım yollarından birisi olmuş durumda. Ancak çoğu kişi mailing ile spam maili birbirine karıştır ve bu iki sistemi birbirinden ayıramayan girişimciler kâra dönüşebilecek bir projeyi mahvedebilirler. Mailing kısaca; sahip olduğunuz bir ürün ya da hizmeti elektronik posta yoluyla internet kullanan ve bir e-posta hesabına sahip olan insanlara reklam içerikli e-posta ile ulaştırma tekniğidir. ama bu işi yaparken çok ince bir çizgi, kaş yapayım derken göz çıkarmanıza sebep olabilir.

Başarılı bir mailing nasıl olur ?
Öncelikle mailing bir öcü değildir, eğer kurallarına göre oynarsanız mailing ile kâr edebilirsiniz. tek yapmanız gereken oyunu kurallarına göre oynamak. ürününüz için bir mailing taslağı oluştururken tasarıma oldukça önem vermelisiniz. tamamen metinden oluşan bir mailing taslağı ne kadar başarısız ise, karma karışık rengarenk bir tasarım da bir o kadar başarısızdır. hiç kimse resmi gazete ilanı şeklinde bir reklamı okumak istemez, okumak için de değerli vaktini harcamaz. ya da kimse ciddiyetsiz amatörce hazırlanmış reklam uygulamasını mail kutusunda görmek istemez. eğer bu işten para kazanmak istiyorsanız para da harcamalısınız. bir grafikerden yardım almak iyi bir mailing taslağı hazırlamanın anahtarıdır. tabii eğer siz bir grafiker değilseniz.

Pastel renkler çekicidir
Araştırmalar pastel renklerin her yaş grubuna ve her iki cinse de hitap ettiğini gösteriyor, karamsar renkler ya da çok canlı renkler farklı insan tiplerini etkilerken pastel renkler hemen herkeste aynı etkiyi bırakır. Diğer bir konu ürününüze uygun renk tonunu seçmektir. Mailing taslağınızın konusu ve renk uyumu önemlidir.

Çok fazla nesneyi aynı çerçevede kullanmayın!
Diyelim ki bir online alışveriş siteniz var ve müşterilerinizin sitenizden her şeyi satın alabileceğini vurgulamak istiyorsunuz. hazırlayacağınız taslakta onlarca ürün görseli kullanmanız bunu ifade etmenin yolu değildir. Hatta ters tepebilir. bunun yerine birkaç tane tamamen birbirinde farklı ürün görseli kullanmak daha başarılı bir geri dönüş sağlayacaktır. örneğin bir balık oltası ve dağ bisikletini aynı çerçevede kullanmak kaynak israfıdır, ancak balık oltası ile plazma televizyonu aynı çerçevede kullanırsanız müşterinizde mağazanızdan ihtiyacı olan her şeyi bulabileceği hissini uyandırabilirsiniz.

İç içe geçmiş görseller kullanmayın
Artık kabul edelim 90'lı yılların reklam ve pazarlama teknikleri tarihin tozlu yapraklarında çoktan yerini aldı. uygun görselleri seçmek kadar görselleri uygun şekilde yerleştirmek de önemlidir. bir iki photoshop tekniği ile resimleri üst üste bindirmek kolaydır ama etkisi oldukça üzücü olabilir. eğer ürünlerin etkisini artırmak istiyorsanız her bir ürünü dikkat çekecek şekilde ön plana çıkarmalısınız. örneğin siz futboldan zevk alıyor olabilirsiniz ancak kız kardeşinizi etkilen şey bale olabilir. öyleyse futbol topu ile bale kıyafetini birbirine geçmiş şekilde aynı çerçeveye koyarsanız ne siz ne de kız kardeşinizin ihtiyaçlarını karşılamamış olursunuz. tasarımda görselleri birbirinden ayırarak ancak bunu yaparken de tasarım alanınızı en verimli şekilde kullanarak hazırlamaya özen gösterin.

Kampanyalar çekicidir
Ürün satıyorsunuz, üstelik ürününüzü internetten satıyorsunuz hatta müşterinin evinden çıkmasına bile gerek kalmadan. ama bu bir artı değil çünkü etrafınızda çok fazla rakip var ve rakiplerinizin önüne geçmelisiniz. müşterileriniz nelere ulaşabilecekleri kadar, ne kadar avantajlı olduklarına da bakarlar. Mailing uygulamasını başarılı kılmak istiyorsanız müşterilerinizin içeriği okumaya kendilerini mecbur hissettirmelisiniz. Örneğin "Sitemizde her ürünü bulabilirsiniz" gibi bir mailing sloganı yeteri kadar başarı sağlamaz. ancak "2 alın 1 ödeyin" cümlesi kesinlikle kullanıcının maili açıp okumasını sağlayacaktır.

Çok fazla link kullanmayın.
Mail içeriğinde kullanıcının kafasını karıştıracak çok fazla link kullanmayın. mail içeriğinden müşterinizi sitenize yönlendirecek bir ana link dışında en fazla 2 ekstra link kullanın. böylece müşteri odaklandığı ürüne siteye girdiğinde kolaylıkla ulaşabileceğini anlar. onlarca link barındıran mailler kullanıcılarda kafa karışıklığına neden olur ve eğer müşteri yanlış bir linki tıklar ve aradığı şeye ulaşamaz ise bu maili silinmiş öğeler kutusuna gönderir, müşterinin de ilgisi dağılır.

Sık Mailing uygulamasından kaçının
Hiç kimse her gün aynı firmanın mailini posta kutusunda görmek istemez, bir süre sonra kullanıcıyı sıkabilir ve gönderdiğiniz maillerin silinmesine neden olabilirsiniz. iki mailing arasındaki süre hitap ettiğiniz kitleye göre değişiklik gösterir ancak bu süre hiç bir zaman 48 saatten daha kısa olmamalıdır. iki gün üst üste gönderilen mail içeriği farklı olsa da müşteride olumsuz etki yaratacaktır.

Müşterilerinizi gruplandırın
Eğer imkanınız var ise farklı yaş grupları, farklı cinsiyetler ve hatta farklı hobiler için farklı mailing çalışmaları yapmaya çalışın eğer müşterilerinizi gruplandırabilirseniz mailing'in başarısı yükselecektir. Bir bayan müşterinize Savaş simülatörü konulu oyun tanıtımı göndermeniz bir işe yaramayacaktır. ya da 60 yaşında bir kullanıcıya rock konser bileti için bir mail yollamak istemezsiniz.

Önce kendiniz beğenin
Her şeyde olduğu gibi mailing çalışmalarında da önce kendi beğeniniz önemlidir. yapılmış olmak için yapılan bir taslak sadece hayal kırıklığı yaratacaktır. çalışmayı önce kendiniz beğenin sonra insanların beğenmesini bekleyin, sizde olumlu bir etki yaratmayan mailing çalışmasını müşterilerinize göndermeyin.

Spama düşmeyin
Eğer maillerinizin kullanıcılara ulaşmadan Spam kutusuna (Gereksiz Mail) düşmesini istemiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı kurallar var. öncelikle mailing yaptığınız mail server'ın mx ve ptr kayıtlarının doğru yapılandırılmış olduğundan emin olun. bugün hemen her mail servisi spam mailleri gerçek bir domain üzerinden gönderilip gönderilmediğine bakarak kolaylıkla anlayabiliyor. bu yüzden başarısız teknikler yerine uzmanlardan destek alın, mailing çalışması için bu işi yapan hizmet sağlayıcıları kullanabilirsiniz.

Bu yazımızda bir tanıtım tekniği olarak Mailing'i inceledik, umarım ürününüzün en iyi şekilde tanıtımında faydalı bir bilgi olmuştur.


DİĞER HABERLER

Yetenekli ekibimiz, Kocaeli'de web tasarım ihtiyaçlarınızı karşılamanızı sağlayacak profesyonel ve özel web sayfaları oluşturmak için sizleri bekliyor.. Marjin.NET Kocaeli'de web tasarım konusunda iddaalı.

Google ve İnternet İnternet denince akla ilk gelen şeylerden biri artık GOOGLE olmaya başladı.

Para kazanmak Türkiye’de genelde anlık zaman modeli şeklinde yapıldığı için uzun vadede para kazanma fikirleri çok ender görülüyor.

1: Web sitesinden beklentiniz nedir? 2: Tasarım süreci 3: Uygulama 4: Kalite testleri 5: Genel optimizasyon 6: İzleme 7: Destek 8: SEO çalışması

Evet ücretsiz alan adları vardır. Bunlar genelde yönlendirme alan adları veya reklam barındıran adlardır

ir web sitesi kurmak istiyorsanız, yayınlamak istediğiniz sayfaların, resimlerin veya dökümanların internet kullanıcıları tarafından erişebileceği bir bilgisayarda durması gerekir.

Website tasarımında kaliteyi öne çıkarmak için görselliğe verilen önem artmış durumda.

Web sitenizin çok daha büyük kitleler tarafından duyulması ve ziyaret edilmesi için en önemli reklam metotlarından biri de Banner reklamcılığıdır.

Arama motorları da aynı şekilde düşünür, çünkü onları yapan da biziz. Bu maddelerin bir web sitesine uyarlanmış halini Web 2.0 içerik yönetim sistemi çözümümüzde bulabilirsiniz.

E-ticarette web site yönetiminde “web site analiz faktörleri” olarak da adlandırılan bir çok konu ve kavram, internet üzerinde isletmenin varlıgını devam ettirmesinde hayati rol oynamaktadır. Bu temel faktörleri asagıdaki gibi sıralamak mümkündür