Marka Nedir, Marka Tescili Nedir - Marka Kaydı | Marka Başvurusu | Marka Tescili
Türkiye'nin en yaratıcı fikirleri burada..

Çağımızın zorlu , rekabetçi ortamında firmanızın ürünlerinizin Türkiye veya dünya'da tanınıp bilinmesini istiyorsanız sizinde bir web siteye ihtiyacınız var demekdir.

Sizlere daha keyifli web siteleri yaşatmak için çalışmalara aralıksız devam ediyoruz.

marjin.net
E-Posta
Şifre

Marka Nedir?

Klasik anlamda ürün, fonksiyonel fayda sunan bir nesne olarak tanımlanırken; marka, belli bir ürün veya hizmetin değerini gösteren bir isim, sembol, dizayn veya işaret olarak tanımlanmaktadır. Gerçekte marka, logo veya isimden öte yönetilmesi ve korunması gereken kompleks, değerli ve soyut bir iş değeridir.

Marka bir ürünün dünü ve geleceğidir.

Bir işletmenin mal ve hizmetlerini bir başka işletmenin mal veya hizmetlerinden ayırt etmeyi sağlaması koşuluyla, kişi adları dâhil özellikle sözcükler, şekiller, harfler, sayılar, malların biçimi veya ambalajları gibi çizimle görüntülenebilen veya benzer biçimde ifade edilebilen, baskı yoluyla yayımlanabilen ve çoğaltılabilen her türlü işarete marka denir.

Bir şirketin Ticari Unvanının Ticaret Sicilinde kayıtlı olması, o şirketin isim ve logosunun taklit edilmesini engellemez. İş alanınız hangi sektörde olursa olsun, ticari itibarinizin yükselmesi ve rekabetçi ortamda firma adınızı, markanızı veya logonuzu korumak için Türk Patent Enstitüsü nezdinde tescil yaptırmak gerekir.

Marka kanunları, tescil edilmis markanızı korur. Markanızın aynısı veya benzerini kullananlar hapis ve para cezaları ile cezalandırılır. Talep etmeniz halinde mahkeme, benzer markayı kullanan firmanın imalatı durdurur. Deposunda, magazasında, bayilerinde ve tespit edilen yerlerdeki mamullerine el konulur. Markanıza tecavüz sebebiyle, size verilen zararları veya kendisinin kazandığı parayı veya markanızın kullanım hakkını lisans olarak vermeniz halinde kazanmanız muhtemel parayı tazminat olarak size ödenmesine karar verebilir.

Markalar 556 Sayılı Markaların Korunması Hakkında KHK hükümlerine göre korunmaktadır.

 
 
Marka Nedir
Ön Araştırma
Marka Çeşitleri
Başvuru İçin Gerekli Belgeler
Mal ve Hizmet Sınıf Listesi
Marka İşlem Süreleri
TPE Hesap Numaraları
Online Marka Başvurusu