Web Sitenizi SEO ile arama motorlarında üst sıraya taşıyın - Web Tasarım | Web Tasarımı | Kocaeli Web Tasarım
Türkiye'nin en yaratıcı fikirleri burada..

Çağımızın zorlu , rekabetçi ortamında firmanızın ürünlerinizin Türkiye veya dünya'da tanınıp bilinmesini istiyorsanız sizinde bir web siteye ihtiyacınız var demekdir.

Sizlere daha keyifli web siteleri yaşatmak için çalışmalara aralıksız devam ediyoruz.

marjin.net
E-Posta
Şifre

Web Sitenizi SEO ile arama motorlarında üst sıraya taşıyın

Tarih
14.7.2010
Bu haber 5460 kez okundu.

Domain önemlidir. Yapacağınız işe uygun, kısa ve akılda kalıcı yani marka olabilme potansiyeli yüksek domainleri kullanmanız SEO başarınız ile doğru orantılıdır. Ayrıca yaşlı ve backlink potansiyeli yüksek domainleri kullanmanız da GOOGLE’ ın size ayrıcalık tanımasını sağlayabilir.

 

Title çok önemlidir. Sayfa başlığınız sitenizin içeriğini yansıtacak nitelikte ve öz olmalıdır. Uzunca ve gereksiz kelimelerle dolu başlıklar Google tarafından sevilmezler. Ayrıca sayfa başlığınız hedef kelimenizi içermeli ve alan adınız ile uyumlu olmalıdır.

Metalar Google’ın dikkat ettiği diğer unsurlardan biridir. Buna göre sayfanın açıklaması ve yok anahtar kelimeleri zekice düşünülmelidir. Sayfa başlığında olduğu gibi gereksiz ve sitenin içeriği ile alakasız kelimeler anahtar kelimeler bölümünde yer almamalıdır. Açıklama kısmında ise sitenizi en iyi şekilde açıklayacak bir iki cümle bulunması idealdir. Fazlası zarardır, unutmayın.

Sayfa linkleriniz çok önemli. WordPress, Joomla gibi gelişmiş içerik yönetim sistemlerinde arama motoru dostu link yapıları kullanılmaktadır. Yazdığınız herhangi bir konunun adresinde yazının başlığının bulunması, Google’da o kelimede çıkma şansınızı artırır. (Örnek verecek olursak… “www.marjin.net/google-seo-nedir/” adresi “Google Seo nedir?” makalesi için  “www.marjin.net/makale.asp?n_id=426” adresine göre daha şanslıdır.

Sitenizde bulunan resimlerde “alt” tagı ile resimin anahtar kelimelerine veya açıklamasına yer verin. Bu yöntemle Google Images’ten de hit sağlayabilirsiniz.

Sayfanın temizliği tecrübelerime göre Google açısından dikkat edilmesi gereken bir başka unsurdur. Ne olduğu dahi belli olmayan, imla ve noktalama kurallarına uyulmamış yazılar içeren, kısacası sağlıklı bir okumaya elverişli unsurlara sahip olmayan web sayfaları tıpkı okuyucular gibi Google tarafından da kaale alınmazlar.

Bir “özgün” lafıdır, almış gidiyor. Nedir bu özgün? Özgün kelime olarak “diğerlerinden farklı, başka, orijinal” anlamına gelmektedir. Özgün sayfa ya da özgün site ise kopyalanmamış, yani orijinal sitedir. Birçoğumuzun da bildiği gibi nette paylaşılan herhangi bir yazı bir anda tüm internet camiasının ortak malı olabiliyor. Düşünelim. Bir yanda saatlerini harcayarak hazırladığı bir makaleyi paylaşan birisi var, diğer yanda ise kodlamış olduğu bir yazılım sayesinde bu makaleyi birkaç saniye içerisinde alıp kendi yazısıymış gibi gösteren birisi. Durum böyle olunca yazıyı yazanın haklarının korunması gereği GOOGLE kendi önlemini aldı. Güncel ve özgün olan sitelere Google botları sürekli gider ve yazılan her yeni konuyu anında indexlerler. Bu yazı sizden sonra bir başka sitede yayınlansa bile Google hangisinin gerçek, hangisinin kopya olduğunu bilir ve listeleme yaparken buna göre davranır.

SEO konusunda bir başka önemli etken ise sitenizin backlink durumudur. Backlink, sayfanıza diğer sayfalar tarafından verilmiş bağlantılardır. Ne kadar kaliteli ve ne kadar yüksek PR’li sitelerden link alırsanız sizin için o kadar iyidir. Kalitesiz ve yasadışı sitelerden aldığınız linkler de sitenizin kalitesini düşürecektir. Kimden link aldığınıza ve kimlere link verdiğinize dikkat edin. Sayfanıza link değişimi ile ya da doğrudan satın alarak backlink sağlayabilirsiniz.

Sayfalarınız arasında geçişler yapın. Herhangi bir sayfanızdan bir başka sayfanıza yazı içerisinde minik bir link vermeniz sayfa kalitenizi yükseltecektir. Her ne kadar backlink genelde dış linkleme olarak değerlendirilse de iç linkleme de önemlidir. Ayrıca bu yöntem ile okuyucunun sitenizde daha uzun süre kalmasını sağlayabilir, mevcut gelir potansiyelinizi de arttırabilirsiniz.

Kaliteli bloglardan tanıtım yazıları alın. Kaliteli bloglardan sitenizi tanıtan bir yazı içerisinde birkaç link almanız sitenizin hedef kelimelerinizdeki sonuçlarını inanılmaz ölçüde olumlu etkileyecektir.

Sitenizi belirli zaman aralıkları ile pinglemeniz düzenli indexlenmeniz açısından yararlı olacaktır.

Eğer WordPress ve buna benzer yazılımlardan birini kullanıyorsanız, yorum yapılan yazıları anasayfada göstererek ve belirli aralıklarla yazılarınıza yorum yaparak sitenizi güncel tutabilir, ayrıca Google Botların sitenize tamamen yayılmasını sağlayabilirsiniz.

Sitemap ve etiket sistemi kullanmanız alt sayfalarınızın GOOGLE tarafından devamlı ziyaret edilmesini sağlar.

Sitenizi herkesin takip ettiği platformlarda (Facebook, Twitter, Friendfeed) tanıtın. Böylece bu sitelerden backlink almış olursunuz. Bu yöntem size hit kazandırmakla beraber sayfanızın GOOGLE’da daha üst sıralarda çıkmasını sağlayacaktır. Site trafiğinizin artması Google’ın siteniz hakkında iyi şeyler düşünmesini sağlar. (Bu site kendi alanında iyi bir site ki, bir sürü insan bu siteye geliyor.)

SEO dediğim şey bir büyü değil. Bir sihir de değil. Doğru adımları atarsanız geç de olsa başarıya ulaşacaksınızdır. SEO aynı zamanda sabır işidir.

DİĞER HABERLER

Yetenekli ekibimiz, Kocaeli'de web tasarım ihtiyaçlarınızı karşılamanızı sağlayacak profesyonel ve özel web sayfaları oluşturmak için sizleri bekliyor.. Marjin.NET Kocaeli'de web tasarım konusunda iddaalı.

Google ve İnternet İnternet denince akla ilk gelen şeylerden biri artık GOOGLE olmaya başladı.

Para kazanmak Türkiye’de genelde anlık zaman modeli şeklinde yapıldığı için uzun vadede para kazanma fikirleri çok ender görülüyor.

1: Web sitesinden beklentiniz nedir? 2: Tasarım süreci 3: Uygulama 4: Kalite testleri 5: Genel optimizasyon 6: İzleme 7: Destek 8: SEO çalışması

Evet ücretsiz alan adları vardır. Bunlar genelde yönlendirme alan adları veya reklam barındıran adlardır

ir web sitesi kurmak istiyorsanız, yayınlamak istediğiniz sayfaların, resimlerin veya dökümanların internet kullanıcıları tarafından erişebileceği bir bilgisayarda durması gerekir.

Website tasarımında kaliteyi öne çıkarmak için görselliğe verilen önem artmış durumda.

Web sitenizin çok daha büyük kitleler tarafından duyulması ve ziyaret edilmesi için en önemli reklam metotlarından biri de Banner reklamcılığıdır.

Arama motorları da aynı şekilde düşünür, çünkü onları yapan da biziz. Bu maddelerin bir web sitesine uyarlanmış halini Web 2.0 içerik yönetim sistemi çözümümüzde bulabilirsiniz.

E-ticarette web site yönetiminde “web site analiz faktörleri” olarak da adlandırılan bir çok konu ve kavram, internet üzerinde isletmenin varlıgını devam ettirmesinde hayati rol oynamaktadır. Bu temel faktörleri asagıdaki gibi sıralamak mümkündür